Policie obvinila Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), z nepřímého úplatkářství.

Údajně se ho dopustil při zadávání veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí (SFŽP).

Informaci potvrdila mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

"Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 bylo policejním orgánem doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání M.K. v kauze údajných machinací s veřejnými zakázkami na SFŽP," uvedla Zenklová.

Muž je podle ní podezřelý z nepřímého úplatkářství v souvislosti s ukládáním peněz v bankách. V případě odsouzení mu hrozí až tříleté vězení.Martin Knetig

Kauzou se původně začalo zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 na základě trestního oznámení, které podal odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek.

Tomu se nechtělo obvinění Knetiga (na snímku) komentovat. "Jsem na dovolené mimo ČR a nejsem na internetu. Nevím tedy, zda je obviněn v plném rozsahu nebo jen v části, případně zda v části více či méně důležité," napsal Michálek v SMS zprávě.

Sdílný nebyl ani exministr Pavel Drobil. Pro ČTK řekl, že neví, za jaký čin byl Knetig konkrétně obviněn z nepřímého úplatkářství. "Takže nemohu posoudit, co se na SFŽP nezákonného stalo," reagoval.

Server IHNED.cz se pokoušel kontaktovat Martina Knetiga, ten má ale vypnutý telefon.

Poradenský tendr za 80 milionů

Kriminalisté v případu zahájili trestní řízení pro podezření z pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Prověřují tendr na poradenskou firmu v hodnotě 80 milionů korun.

Zatím případ neuzavřeli. Knetigovo stíhání žalobci z kauzy vyloučili kvůli místu spáchání údajného trestného činu.

Případ podplácení Michálka ze strany Drobila policie v půlce června odložila. Následně se však dostala do sporu se státním zastupitelstvím o to, zda jednala či nejednala na jeho pokyn.

Odložení zkontroluje Nejvyšší státní zastupitelství.

Michálkovy tajné nahrávky

Michálek loni v prosinci upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS.

Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil, a na oplátku mu nabídl místo svého náměstka.

Drobil se kvůli aféře distancoval od Knetiga. Tvrdil, že poradce nejednal na základě jeho instrukcí. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky totiž zveřejnila Mladá fronta Dnes. Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval. Všechna svá obvinění však odmítl.

Policie prověřovala i Nečase a Johna

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 se nejprve zabývalo kauzou na základě trestního oznámení podaného na Nečase, Drobila, tehdejšího ministra vnitra Radka Johna (VV) a vedoucího úřadu vlády Lubomíra Poula.

Uložilo protikorupční policii, aby prošetřila, zda se muži nedopustili trestného činu neoznámení nebo nepřekažení korupčního jednání. Podle trestního oznámení totiž věděli o korupci na SFŽP.

Policie případ letos na jaře odložila. Její závěry potvrdilo jak obvodní, tak i pražské městské státní zastupitelství. NSZ však vydalo v rámci kontroly skončené věci závazný pokyn, že Pokorná musí zahájit trestní řízení proti Drobilovi.

Kriminalisté versus žalobci

Týdeník Respekt pak napsal, že pražská městská žalobkyně Jana Hercegová svoji podřízenou nabádala, aby případ neprověřovala. Hercegová se proti tomuto tvrzení důrazně ohradila, doporučila prý Pokorné pouze to, aby případ posuzovala "ve všech souvislostech".

Když policisté Drobilův případ v červnu odložili, uvedla Zenklová, že se ztotožnili se závěrem obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné - tedy, že nezjistili podezření z korupce.

Proti tomu se však protikorupční útvar ohradil. Jeho šéf Tomáš Martinec tehdy uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně, ačkoli sami dospěli k jinému názoru.

Policejní prezident Petr Lessy Lidovým novinám řekl, že policisté dokonce chtěli začít Drobila stíhat a plánovali požádat sněmovnu o jeho vydání. Žalobkyně však prý byla proti.

Proti tvrzení policistů se Pokorná důrazně ohradila. Uvedla, že by podle jednacího řádu státního zastupitelství musela pokyn o odložení vydat písemně, což neudělala.