Vláda ve středu schválila základní podobu rozpočtu na příští rok. A to i přesto, že se proti němu postavila nejmenší koaliční strana Věci veřejné.

Schodek rozpočtu bude nakonec činit původně počítaných 105 miliard korun s tím, že DPH by měla být v roce 2012 počítána ve dvou sazbách 20 a 14 procent. A o rok později se sjednotí na 17,5 procentech.

"Schodek státního rozpočtu bude odpovídat třem a půl procenta HDP," uvedl premiér Petr Nečas.

Ministr financí Miroslav Kalousek dodal, že nyní jsou na řadě jednotlivá ministerstva. Ta mu musí do 10. srpna na základě určeného rozpočtového rámce předložit své podrobně rozpracované výdaje v konkrétních kapitolách.

Finální podobu rozpočtu pak musí vláda podle zákona předložit poslancům do konce září.

VV proti všemu

Překvapením středečních jednáních vlády a také K9, která se dopoledne mimořádně na hodinu sešla, je odmítavý postoj Věcí veřejných.

Vláda jako celek totiž přijala variantu, která nepočítá s hlavní překážkou pro VV – tedy růstem DPH na 19%, které navrhoval a preferoval ministr Kalousek.

Ten ve svém alternativním návrhu počítal s rychlejším snižováním deficitu, který měl příští rok činit jen 95 miliard. Podmínkou ale bylo právě sjednocení DPH na 19 procentech s výjimkou nižší sazby pro knihy, noviny a léky. A 19procentní DPH měla platit už v příštím roce.

To VV jednoznačně odmítly i přesto, že v případě sjednocení DPH na 19 % by nemusela jimi spravovaná ministerstva výrazně seškrtat své výdaje, jak tomu bude v případě přijaté varianty celkového státního rozpočtu.

Glosa Julie Hrstkové

Sice se vláda shodla (byť ne úplně dobrovolně, alespoň co se týká všech členů kabinetu), že v roce 2013 přijde jednotná 17,5procentní daň, ale přisuzovat tomu vážnost ve světle dosavadních kroků této „partičky“ opravdu nejde. Všechny dohody a návrhy zatím nepřežily dny natož týdny.

Celý text komentátorky Julie Hrstkové ZDE

Véčkaři ale nakonec nepodpořili ani schválenou variantu rozpočtového rámce. Oba přítomní zástupci VV se při hlasování postavili proti, třebaže přijatá varianta byla popsaná v nedávno dohodnutém dodatku ke koaliční smlouvě.

„Rozhodně to neznamená, že je to zásadní NE, které by bylo fatální pro vládní spolupráci,“ řekl šéf poslanců VV a hlavní vyjednavač strany Vít Bárta.

A začal boj o peníze pro resorty

Přestože VV nekývly na 19procentní DPH a promarnily možnost zamezit razantním škrtům na "svých" ministerstvech, třeba dopravě a školství, na odpolední tiskové konferenci rozpoutaly boj o konkrétní položky státního rozpočtu.

Poukázaly přitom na to, že například stavbu dopravní infrastruktury si za jednu z priorit určila sama vláda v koaliční smlouvě.

„Pro navýšení peněz v tomto resortu bychom hlasovali, i kdyby to nebyl resort VV,“ řekl předseda strany Radek John.

Chtějí úspory, ale neznají cifry

Úspory vidí na ministerstvu obrany, případně na ministerstvu práce a sociálních věci v položce Aktivní politika zaměstnanosti. Výše této položky se pohybuje kolem šesti miliard korun.

Problém je ale v tom, že véčkaři nemohou vědět, kolik v ní má být na příští rok. Návrh rozpočtu po jednotlivých položkách ještě není napsán.

VV teď hodlají hledat položky na jednotlivých resortech, které by šly škrtnout. „Dokud nepřesvědčíme veřejnost, že už se víc škrtat nedá, tak teprve můžeme uvažovat o zvyšování daní,“ dodal John.

Samotné zvýšení DPH VV nadále odmítají. „Mělo by to dopad zejména na střední třídu. My chceme, aby se na příjmech státu podílely i firmy,“ řekl Bárta. VV totiž už dříve deklarovaly, že chtějí navýšení daně z příjmu firem o jeden procentní bod.

Schválené zvýšení DPH kritizuje opozice. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se tím zbrzdí hospodářský růst a prohloubí sociální rozdíly ve společnosti. Řekl to v rozhlasovém pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.