Spoluúčast pacientů v českém zdravotnickém systému je nevyhnutelná a měla by vzrůst o pět procentních bodů na 22procentní podíl. Prohlásil to v pondělí premiér Petr Nečas (ODS) na prezentaci závěrů pracovní skupiny Národní ekonomické rady vlády (NERV) zabývající se financováním zdravotnictví. I po zvýšení bude ale spoluúčast v ČR nižší než v okolních zemích.

"Zapojení většího objemu soukromých zdrojů jako dalších zdrojů, které přicházejí do zdravotnictví vedle veřejných zdrojů, je krok, kterému se nelze vyhnout," prohlásil předseda vlády. Upozornil, že v posledním desetiletí se spoluúčast kontinuálně zvyšuje stejným tempem bez ohledu na politickou orientaci českých vlád.

Pacienti by si měli vybírat z alternativních zdravotních plánů pojišťoven a lékaři by měli psát léky, u nichž bude v elektronických aukcích získána nejnižší cena. V desítce opatřeních k financování zdravotnictví to radí skupina Národní ekonomické rady vlády (NERV). Zveřejnila je v úterý na workshopu v Lichtenštejnském paláci v Praze.

Omezit by se měl neřízený pohyb pacientů po systému, opakovaná vyšetření ho totiž zatěžují. K lepšímu využití peněz mají přispět také elektronické recepty a hodnocení léků a zdravotnických prostředků podle jejich přínosu k omezování nákladů.

Skupina NERV podpořila jednotnou právní úpravu pro všechny zdravotní pojišťovny, kterou chystá ministerstvo zdravotnictví. Nyní mají svůj zákon Všeobecná zdravotní pojišťovna a svůj zaměstnanecké pojišťovny. V Top 10 opatřeních jsou změny i v přerozdělení pojistného mezi pojišťovnami a přehodnocení úhrad zdravotnických prostředků.

Odborníci radí převod nemocenského pojištění do zdravotního pojištění, sledování kvality a výsledků péče, dvousložkové zdravotní pojistné a vícezdrojové financování. Do zdravotnictví by měla jít část daně z tabáku.

Pojišťovny si musí konkurovat

Nové léky a technologie by měly pojišťovny platit až po vyhodnocení přínosu. Zbytečná vydání za léky chtějí experti omezit tím, že by lékový úřad zveřejňoval lékaře pobírající odměny za spolupráci s farmaceutickými firmami. Seznam léčiv se má pravidelně aktualizovat.

Pojišťovny by podle expertů měly mít skutečnou šanci si konkurovat. Měly by kupovat péči podle kvality a ceny a nabízet alternativní pojistné plány.

Mělo by také být méně akutních lůžek a víc lůžek následné a dlouhodobé péče. Tyto změny už ministerstvo ve spolupráci s kraji zahájilo. Část péče z nemocnic by měla přejít do ambulancí, kde je to pro pojišťovnu levnější.