Aféra Murdochova impéria týkající se ilegálních telefonních odposlechů zaznamenala další rezignaci. Po dosavadní ředitelce a bývalé šéfce společnosti News International Rebekah Brooksové odchází Les Hinton, výkonný ředitel americké společnosti Dow Jones a bývalý šéf News International. Skandál Británií nekončí, Murdochovy praktiky vyšetřují i v USA a Austrálii.

Skandál okolo Murdochova bulvárního nedělníku News of the World donutil k rezignaci dva jeho blízké spolupracovníky. V pátek podali rezignaci Rebekah Brooksová a Les Hinton. Brooksová byla dosavadní ředitelkou Murdochova News International. Hinton byl zas výkonným ředitelem americké společnosti Dow Jones, která má pod sebou například deník Wall Street Journal.

V době, kdy byla Brooksová šéfredaktorkou News of the World, deník kontroloval hlasovou schránku zavražděné třináctileté dívky, platil policistům za informace nebo odposlouchával hovory pozůstalých po obětech teroristických útoků. Aféra bulvár položila, ten přestal po 168 letech vycházet.

Brooksová podala rezignaci již dvakrát, Murdoch ji pokaždé odmítl. Nyní ji i po schválení jeho mluvčího přijal. Bývalá šéfka Murdochova impéria v dopise zaměstnancům News International poděkovala za důvěru a uvedla, že odchází, protože její setrvávání ve funkci ohrožovalo reputaci společnosti. Nahradí ji Thomas Mockridge, generální ředitel italské televize Sky Italia, která také patří Murdochovi.

Zprávu o Hintonově odstoupení přinesl i deník Wall Street Journal, jehož vydávání Hinton osobně řídí. Hinton byl také jedním z předchůdců Brooksové, v čele společnosti News International byl v letech 1995-2007.

Hinton: Je správné, abych odešel

Les Hinton pracuje pro Murdocha již padesát dva let. News International řídil částečně i v období, z něhož skandály s odposlechy pocházejí. Ke své rezignaci prohlásil: "To, že jsem nevěděl o tom, co se zjevně dělo, není podstatné, a vzhledem k okolnostem, jichž jsem si vědom, je správné, abych odešel z News Corp. a omluvil se těm, kterým ublížilo počínání News of the World."

Murdoch se také omluvil. "Je nám moc líto vážných chyb, které se staly. Hluboce nás mrzí bolest, kterou jsme některým lidem způsobili. Uvědomuji si, že omluvy nestačí," stojí podle AFP v textu podepsaném magnátem.

Murdoch se také sešel s rodinou zavražděné třináctileté dívky Milly Dowlerové, jejíž hlasovou schránku detektiv najatý bulvárním listem News of the World odposlouchával. Dívka byla unesena v roce 2002 a po půl roce nalezena zavražděná.

Mediální magnát se musel kvůli aféře vzdát možnosti převzít lukrativní britskou satelitní televizi BSkyB. Nemá však v úmyslu zbavovat se dalších novinových titulů z portfolia News International.

Skandál Británií nekončí, praktiky Murdochova impéria jsou nyní předmětem vyšetřování i v Austrálii a USA. Tam jde o údajné odposlouchávání obětí atentátů z jedenáctého září 2001.

Brooksová má v úterý vypovídat před parlamentním výborem, který skandál vyšetřuje. Po počátečním odmítání přijdou před výbor i Murdoch a jeho syn James.