Podle rozhodnutí Evropského soudního dvora může každý občan EU, který pracoval v Československu a má nárok na československý důchod, zažádat o dorovnávací příspěvek, jestliže ve své zemi dostává nižší důchod, než by dostával podle českých propočtů.

Podle středečních Lidových novin by tak Česko mohlo v budoucnu vyplácet miliardy slovenským penzistům.

Češi, kteří před rozpadem federace pracovali na Slovensku, dostávají nižší důchod, který jim stát kompenzuje. Podle Nejvyššího správního soudu (NSS) však nejde poskytovat příspěvky jen Čechům, neboť to diskriminuje ostatní občany EU.

Při řešení případu Češky Marie Landtové, která o příspěvek zažádala, se proto NSS obrátil na Evropský soudní dvůr. Ten v červnu rozhodl, že taková praxe je sice přípustná, ale diskriminuje občany ostatních zemí. Slovenští penzisté by tak nyní mohli žádat po ČR kompenzace svých důchodů.

Kolik Slováků by příspěvek mohlo dostat, není jasné. Podle soudce NSS Jaroslava Vlašína má nárok na dorovnání každý slovenský důchodce, který šel do penze po rozpadu federace a v Československu odpracoval 25 let.

Dopad? Až desítky miliard korun ročně pro Slováky

Takových lidí jsou statisíce a vzhledem k tomu, že průměrný slovenský důchod je o 1791 korun nižší než ten český, stát by mohl vyplácet až deset miliard ročně. Pavel Kantořík z úřadu ombudsmana však uvedl, že žádost mohou podat jen ti Slováci, kteří šli do důchodu po vstupu obou zemí do EU. A těch jsou desetitisíce.

"Pro český důchodový systém by to mohlo znamenat dopady až v řádu desítek miliard korun ročně - to bude ale záviset na budoucím vývoji výše českých a slovenských důchodů při zohlednění vývoje kurzu koruny k euru," sdělila LN mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová, Kantořík však vidí odhad jako nadsazený.

K odstranění diskriminace by také mohlo dojít zrušením veškerých příspěvků k důchodům. Není ale jasné, kdo a jak by to měl udělat, ani jak dlouho by to trvalo.