Podle britského expremiéra Gordona Browna listy australského mediálního magnáta Ruperta Murdocha při získávání důvěrných informací využívaly zločinců. V rozhovoru, který v úterý odvysílala televize BBC, Brown řekl, že Murdochova společnost News International (NI) se také snažila ovlivňovat politiku jeho vlády.

NI zahrnuje Murdochova média v Británii, konkrétně podíl na televizi BSkyB, bulvární list The Sun, seriózní The Times a nedělník The Sunday Times. Společnosti patřil i bulvární nedělník News of the World (NoW), který se kvůli aféře kolem odposlechů Murdoch rozhodl minulý týden obětovat.

News International využívala lidí, o nichž bylo známo, že jsou zločinci, řekl Brown, který byl premiérem v letech 2007 až 2010. Předtím byl deset let ministrem financí a patřil k vedoucím osobnostem Labouristické strany.

Interview následuje poté, co se v pondělí objevila tvrzení, že The Sunday Times se dostaly ilegálně k Brownovým daňovým přiznáním a jeho účtům. "Opravdu mě šokovalo, že se tak stalo kvůli jejich vazbám na zločince, na lidi, o nichž se vědělo, že jsou zločinci... že si je najali vyšetřovatelé The Sunday Times," řekl.

Odposlechy Brownova soukromí

Redaktoři listu na základě tajných zdravotních záznamů rodiny bývalého britského premiéra Gordona Browna zveřejnili, že jejich tehdy čtyřměsíční syn Fraser trpí smrtelnou cystickou fibrózou.

"Řekli mi, že otisknou článek o Fraserově zdravotním stavu. Byl jsem v slzách, ale nemohl jsem s tím nic dělat," řekl Brown.

NI v úterý odmítla Brownova tvrzení komentovat, zopakovala pouze, že informaci o nemoci Frasera Browna získala z legitimních zdrojů.

Případ vyvolal v novinářském světě velké pobouření. Odhalil pochybné praktiky britských bulvárních novinářů.

Tři policisté pod "palbou" v parlamentu

V úterý budou čelit výslechu v britské Dolní sněmovně tři policisté činní ve vyšetřování, které začalo už v roce 2005. Členové parlamentu se budou policistů ptát, proč policie neodhalila prokazatelné důkazy a proč bylo vyšetřování ukončeno. Premiér David Cameron se setká s rodinou zavražděné Milly Dowlerové, uvedl britský deník Telegraph.

Před komisí Dolní sněmovny britského parlamentu stane v úterý zastupující komisař John Yates, Andy Hayman a Peter Clarke. Výslech se bude týkat vyšetřování odposlechů hlasových schránek obětí trestných činů v Londýně z roku 2005. Poslanci se zaměří zejména na to, proč se nepodařilo prokázat důkazy a proč byly některé informace přehlíženy. Zastupující komisař Yates totiž v roce 2009 odmítl vyšetřování znovu otevřít.