Ústecký krajský soud nenašel chyby v rozhodnutích děčínských soudců, kteří varnsdorfskému policistovi povolili sledovat telefonní výpisy známých lidí. Byli mezi nimi údajně šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský a nejbližší spolupracovníci prezidenta Václava Klause - kancléř Jiří Weigl a tajemník Ladislav Jakl. Mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková v úterý ČTK řekla, že soudci nemohli vědět, komu čísla patří.

Krajský soud v Ústí si z Děčína vyžádal všechny spisy, aby je prověřil. Podle Jeřábkové povolení nevydával jeden soudce, ale bylo jich více. V žádném spise prý kontrola nenalezla chybu. Jeřábková dodala, že soudce není oprávněn zjišťovat, komu číslo patří. Prý jen zkoumá důvody, které policie předloží.

Mluvčí děčínského soudu Miloš Řízek ČTK také řekl, že soudci, kteří povolení policistovi vydali, nevěděli, komu čísla patří. "Nemohou to ani zjišťovat, třeba tím, že na číslo zavolají. Mohli by tak prozradit, že někdo chce dané číslo sledovat," uvedl. Dodal, že soudce v tomto případě musí spoléhat na informace a odůvodnění, které dostane od policie.

Nezávisle na kontrole soudu prověřuje rozhodnutí děčínských soudců i ministerstvo spravedlnosti. Podle mluvčí úřadu Terezy Palečkové do několika dnů rozhodne, zda podle něj pochybili.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v pondělí uvedl, že zvažuje podání kárné žaloby na soudce, který povolení vydal.

Ministerstvo spravedlnosti plánuje zpřesnit ustanovení zákona, které určuje, za jakých podmínek může soud se získáváním informací z telefonů či s odposlechy souhlasit.