Pokud se vládě nepovede prosadit změny v dani z příjmu a třeba i zákony tvořící druhý pilíř důchodové reformy, mohla by padnout.

Premiér Petr Nečas v nedělním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že jeho kabinet hodlá spojit svou další existenci právě s těmito reformami.

Sám Nečas by podle svých slov preferoval spojení důvěry s některým z klíčových reformních zákonů. Možné ale prý je, že vláda takový krok neudělá a sněmovnu požádá o potvrzení své důvěry v klasickém hlasování o důvěře vládě.

Koaliční strany ODS, TOP 09 a Věci veřejné (VV) se shodují v tom, že chtějí v souvislosti s vládními reformními zákony požádat sněmovnu o důvěru.

Jak si říct o důvěru?

Dosud se ale nedohodly na tom, jakým způsobem to vláda udělá. Kritici Nečasovi vytýkají, že vláda ustupuje od přímého spojení své budoucnosti s reformními zákony.

Předseda vlády však tvrdí, že se pouze chce vyhnout obstrukcím opozičních ČSSD a KSČM. A proto prý kabinet pouze hledá formu žádosti o důvěru.

VV hovořily v minulých dnech o tom, že vláda by mohla důvěru spojit s normami, které považuje strana za zásadní - se zákonem o veřejných zakázkách či zrušením listinných akcií na majitele.

Opoziční ČSSD si přeje co nejrychlejší pád vlády, který by nezdržoval její nástup k moci. Podle sociologických průzkumů totiž sociální demokraté mají největší šanci vyhrát případné předčasné volby.

Sobotka: Nečasova vláda je zdržení pro ČR

Jejich předseda Bohuslav Sobotka v Otázkách Václava Moravce uvedl, že pokud jeho strana uvidí jakékoli "trhliny" v soudržnosti současné koalice, je připravena opětovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Stejně se sociální demokraté zachovají, pokud se vláda pokusí omezit právo zaměstnanců na stávku.

"Přirozeně jako opozice budeme usilovat o to, aby funkční období této vlády bylo co nejkratší," řekl šéf ČSSD.

Sociální demokraté jsou podle něj přesvědčeni, že kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) je "slepá ulička a velké zdržení pro celou ČR".

Sobotka zároveň uvedl, že ČSSD po volbách nepočítá s vládní spoluprací s Věcmi veřejnými ani s KSČM. Sociální demokracie by podle něho preferovala koaliční spolupráci či menšinovou vládu s podporou jiných partnerů.

Nečas dál brání Vondru. Neodvolá ho

VV zároveň dál trvají na personálních změnách v kabinetu a po odchodech Víta Bárty z ministerstva dopravy a Radka Johna z vnitra a později z pozice vicepremiéra pro boj s korupcí požadují i další místa ve vládě pro svou partaj.

VV přitom chtějí i odchody Miroslava Kalouska (TOP 09) z financí a především Alexandra Vondry (ODS) z obrany. Toho však premiér Nečas tvrdě brání, přestože v pátek opozice za neúčasti (a tedy tichého souhlasu koaličních partnerů z TOP 09 a VV) prosadila v poslanecké sněmovně usnesení, které předsedu vlády vybízí k odvolání Vondry.  

Nečas to podle svých slov neudělá. "Na základě usnesení, které je v rozporu s duchem ústavy a zákony České republiky, nemůže být odvolán jakýkoli člen vlády," prohlásil premiér. Podobné výzvy podle něj patří k parlamentnímu koloritu.

Usnesení podle Nečase není pro vládu nijak závazné. Premiér v této souvislosti poznamenal, že každý ministr je odvolatelný.

Opozice chce Vondrovu hlavu kvůli údajně předražené zakázce pro firmu Promopro při českém předsednictví v EU.