Protikorupční policie chtěla požádat sněmovnu, aby vydala bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) k trestnímu stíhání kvůli údajnému pokusu o podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka.

Přestože jej chtěla obvinit, nakonec nemohla. Státní zastupitelství totiž s postupem kriminalistů nesouhlasilo. Lidovým novinám to řekl policejní prezident Petr Lessy.

V průběhu pátku jde o další indicii, která naznačuje, že se policie při vyšetřování neshodovala ve svých postupech se státním zastupitelstvím, tedy svým nadřízeným orgánem. A to nakonec vedlo i k tomu, že kriminalisté museli podle pokynu žalobkyně Šárky Pokorné z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 kauzu Drobil odložit.

Na rozpor v názorech detektivů a žalobců veřejně poukázal i ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec.

Ten odmítl páteční vyjádření Městského státního zastupitelství (MSZ), které oznámilo, že policie odložila Drobilovu úplatkářskou kauzu proto, že se nejedná o podezření ze spáchání trestného činu.

Martinec se proti vyjádření ohradil a dementoval také informaci MSZ o tom, že se detektivové při rozhodnutí o odložení případu ztotožnili s jeho právním názorem.

Bylo to prý naopak. Policie na případ nahlížela z právního hlediska jinak.

"Policejní orgán dospěl k jinému právnímu názoru a usnesení o odložení věci vydal na pokyn dozorové státní zástupkyně," uvedl Martinec bez dalších podrobností.

Jinými slovy: Drobila jsme stíhat chtěli, ale kvůli rozhodnutí žalobkyně nemůžeme.

Podezřelé okolnosti

Informace o tom, že kauze Drobil hrozí zastavení vyšetřování, se objevily už v květnu. Přinesl je týdeník Respekt.

Podle něj byla dozoroující žalobkyně Šárka Pokorná zřejmě ovlivňována svou nadřízenou z Městského státního zastupitelství Janou Hercegovou. Ta měla Pokornou nabádat k tomu, aby se podezření z korupce na SFŽP nesnažila vyšetřit.

Respekt získal dokument podepsaný Hercegovou. "Dokument č. 1439, který má Respekt k dispozici, zároveň žalobkyni upozorňuje, že vzepřít se tomuto 'doporučení' není možné," uvedl týdeník.

Hercegová obvinění důrazně odmítla. "Že to nechci prověřit, je nehorázné tvrzení," řekla. Pouze prý doporučila, aby Obvodní státní zastupitelství Prahy 1 případ posuzovalo "ve všech souvislostech".

Uplácelo se? Nezjištěno

Mluvčí MSZ Štěpánka Zenklová oznámila, že policie nezjistila nic o tom, že by Drobil podřízeného Michálka vybízel ke zničení důkazů o nezákonné činnosti fondu na úseku zadávání veřejných zakázek a nabízel mu v této souvislosti lukrativnější pracovní zařazení.

Proti rozhodnutí o odložení případu v kauze Drobil se důrazně ohradil Nadační fond proti korupci (NFPK).

"V této zemi stíhá jeden skandál druhý," uvedl Stanislav Bernard, člen správní rady NFPK a jeden ze zakladatelů fondu. "Na vymetání Augiášových chlévů najednou asi nebudeme mít dost košťat. Když ale začneme na státním zastupitelství, alespoň zabráníme otevřenému výsměchu všem poctivým lidem," dodal.

Právníci NFPK spolu s Liborem Michálkem podle Bernarda důkladně posoudí dopady rozhodnutí o odložení věci, proti němuž se ohradili i sami detektivové a uváží, jaké aktivní kroky k objektivnímu vyšetření neobjasněných okolností případu Drobil podniknou.

Aféra smetla Drobila

Drobil na sklonku loňského roku kvůli podezřením spojeným s SFŽP z funkce ministra odstoupil poté, co šéf fondu Libor Michálek zveřejnil tajně pořízené nahrávky jak s Drobilem, tak s jeho poradcem a pravou rukou Martinem Knetigem.

Na nahrávkách se kromě uplácení hovoří mimo jiné i o manipulacích s veřejnými zakázkami či o možnostech skrytého financování ODS.

Právě další trestní řízení vedené s podezřením na manipulace tendrů na fondu nadále probíhá a má ho na starosti Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4.

Výběr událostí kolem údajného podplácení Libora Michálka

2010

6. srpna - Novým ředitelem SFŽP byl ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem (ODS) jmenován Libor Michálek, který předtím pracoval v České národní bance (ČNB).

26. října - Michálek pořídil nahrávku s poradcem Drobila Martinem Knetigem, který ho prý nabádal k manipulování s veřejnými zakázkami, aby bylo možné získat peníze na financování ODS a Drobilovy kariéry.

9. prosince - Schůzka Drobila s Michálkem, kterou Michálek nahrával. Drobil Michálkovi poradil, že by měl jít buď na polici, nebo nahrávky zničit. V jednom okamžiku mu nabídl místo náměstka, pokud důkazy zmizí.

13. prosince - Michálek podal v kauze trestní oznámení.

14. prosince - Drobil odvolal Michálka, prvnímu náměstkovi Dušanu Fibingrovi nařídil dovolenou a zrušil spolupráci s poradcem Knetigem.

15. prosince - Deník MfDnes zveřejnil přepisy rozhovorů, které zaznamenal Michálek na schůzkách s Drobilem a Knetigem. Premiér Petr Nečas (ODS) reagoval prohlášením, že Drobil má jeho plnou důvěru. Po jednání představitelů koaličních stran nakonec Drobil oznámil, že rezignuje. Nahradil ho Tomáš Chalupa (ODS).

16. prosince - MfDnes zveřejnila informace o tom, že premiér o Michálkových podezřeních věděl již dříve. ČSSD oznámila, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě.

21. prosince - Koaliční vláda ve sněmovně ustála hlasování o nedůvěře; nedůvěru vládě vyslovilo pouze 80 poslanců opozice.

2011

3. ledna - Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 uložilo protikorupční policii, aby prošetřila, zda není v kauze podezření na neoznámení nebo nepřekažení korupčního jednání. Vyšetřování souviselo s trestním oznámením na premiéra Nečase, exministra Drobila a vedoucího úřadu vlády Lubomíra Poula (podle některých informací se Michálek ještě před zveřejněním kauzy neúspěšně snažil o schůzku s Nečasem, poté se setkal aspoň s šéfem úřadu vlády). Policie dospěla k závěru, že nespáchali trestný čin, případ uložila, aniž zahájila trestní řízení. Rozhodnutí potvrdilo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ).

21. února - Policejní inspekce uzavřela prověřování prosincové schůzky premiéra Nečase s bývalým policejním prezidentem Oldřichem Martinů s tím, že nešlo o trestný čin. Podnět k prověřování dal inspekci ministr vnitra Radek John (VV). Podle něj Martinů mohl vynášet citlivé informace z vyšetřování údajné korupce na SFŽP. To se ale neprokázalo.

20. dubna - Podle serveru Aktuálně.cz NSZ nařídilo žalobcům zahájit prověřování bývalého ministra Drobila, protože je podezřelý z korupce.

22. května - Podle týdeníku Respekt žalobkyně Jana Hercegová nabádala podřízenou obvodní státní zástupkyni pro Prahu 1 Šárku Pokornou, aby se nesnažila vyšetřit podezření z korupce na SFŽP. Hercegová tvrzení odmítla.

16. června - Policie odložila případ údajného podplácení Michálka ze strany exministra Drobila. Podle kriminalistů nejde o podezření ze spáchání trestného činu. Další trestní řízení, vedené s podezřením na manipulace veřejných zakázek na fondu, zatím neskončilo.