Vlakové soupravy metra dojedou mezi středeční půlnocí a čtvrtečním ránem do místa své odstávky, teprve poté budou zapojeny do stávky. "Znamená to, že spoje, které končí mezi půl jednou a zhruba jednou hodinou dokončí svou trasu," uvedli předáci odborů.

Na podobném principu mělo metro fungovat už v původním termínu stávky v pondělí 13. června, který odboráři nakonec na základě rozhodnutí soudu zrušili.

"Provoz metra bychom chtěli elementárně zachovat. Nemáme ale přesné informace o tom, kolik procent zaměstnanců dopravního podniku se stávky zúčastní," uvedla mluvčí dopravního podniku Ilona Vysoudilová.

Podle generálního ředitele Martina Dvořáka je priorita DPP jasná: aby doprava metrem zůstala i v den stávky nějakým způsobem zachovaná. Dvořák už koncem minulého týdne prohlásil, že DPP chce provoz metra alespoň částečně zachovat s tím, že DPP nepřistoupí odborářům na uzavření stanic.

"Budeme se snažit zabezpečit formu dispečerského provozu. Chceme, aby vlaky jezdily ve frekvenci zhruba jako o víkendu," doplnil Dvořák v úterý pro server IHNED.cz.

Zda tomu tak skutečně bude, se vedení podniku podle Dvořáka dozví teprve o středeční půlnoci. "Zaměstnanci se mohou ke stávce připojit kdykoliv, klidně i během ní," uvedl odborový předák Ondřej Schneider.

Od půlnoci ze středy na čtvrtek zasedne v budově DPP krizový štáb, u něhož se budou shromažďovat všechny informace. Ve štábu zasedne primátor Bohuslav Svoboda, jeho náměstek pro dopravu Karel Březina i šéf DPP Martin Dvořák.

Dvořák připustil, že záležet bude na tom, kolik lidí se stávky zúčastní. Pokud bude dostatek dispečerů, měli by metro řídit oni. "Samozřejmě pro nás je prioritou bezpečnost cestujících i zaměstnanců," dodal.


Vyjede třetina autobusů

Ve čtvrtek v Praze a okolí vyjede asi třetina autobusů. Ke stávce se nepřipojí soukromí dopravci, kteří vozí cestující v rámci pražské integrované dopravy.

Filip Drápal ze společnosti Ropid, která v Praze a jejím okolí organizuje hromadnou dopravu, uvedl, že v provozu bude téměř 150 spojů, jezdit na nich bude asi 500 autobusů. Ropid se snaží také získat náhradní autobusy.

Jak přežít stávku?

Přemýšlíte, jak se ve čtvrtek dostat do práce, do školy, k lékaři? Co si myslíte o stávce odborářů, kteří chtějí zablokovat na celý den dopravu v Česku?

Hledáme nejlepší tipy, jak si se s stávkou poradit. Chceme znát vaše postřehy a názory.

Pište nám na http://www.facebook.com/ihned.cz a na http://twitter.com/iHNed_zpravy.

A staňte se také spoluautory naší on-line reportáže ze čtvrteční stávky. Pište a posílejte své zkušenosti se stávkou, fotografie i videa.

Ve všední dny v hlavním městě vyjíždí na 350 linek zhruba 1500 autobusů. Většinu z nich zajišťuje pražský dopravní podnik, který obsluhuje především Prahu. Autobusy soukromých dopravců jezdí v okrajových částech metropole a jejím okolí.

Autobusy budou ve čtvrtek jezdit na více než 140 linkách, a to především v příměstských oblastech. Podle Drápala budou zastavovat na co největším počtu zastávek, některé mírně změní i trasu, aby obsloužily co největší okolí.

"Dále se budeme snažit zajistit provoz na vybraných linkách dopravního podniku, jejichž seznam se v tuto chvíli dolaďuje," uvedl Drápal.

Ropid se podle něj snaží zajistit i další autobusy, které by mohl nasadit do provozu. Podrobnosti bude společnost vědět v úterý.

"Vše bude samozřejmě záviset na tom, kolik zaměstnanců pražského dopravního podniku se nakonec ke stávce připojí a jestli bude alespoň částečně v provozu metro," dodal Drápal.

V centru města mohou lidé využít všechny vltavské přívozy linek P1 až P6.

Drápal varuje, že kvůli rychlému vývoji se mohou uvedené informace měnit. Aktuální informace budou k dispozici na www.ropid.cz nebo na infolince dopravního podniku 296 19 18 17.