Prezident Václav Klaus odsoudil v pondělí dopoledne čtvrteční stávku odborářů a doporučil vládě, že by vůči stávkujícím měla postupovat daleko rezolutněji, a třeba jít i do protiútoku. Může například ve spolupráci s magistrátem najmout soukromé autobusy a vozit lidi.

Do protiútoku ale mezitím vyrazili i odboráři. Na čtvrtek ohlásili blokádu papalášů. "Máme vytypovaná určitá místa, kde se nachází větší shluk politiků, kterým je potřeba připomenout, jak se žije normálním životem," odůvodnil Dufek název protestu. Konkrétní místa neupřesnil.

Podle vyjádření předsedy Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromíra Duška na serveru Týden.cz by mělo jít o okolí ministerstev a Pražského hradu.

To by mohlo překazit plány oslav prezidentových narozenin. Ten si na 16. června pozval na třetí hodinu odpoledne do Rudolfovy galerie Pražského hradu významné představitele českého veřejného života. V 11:30 v Míčovně Pražského hradu se chce potkat s vedoucími rezidentních diplomatických misí.

Jak se Hrad zachová, zda požádá o policejní posily nebo vyčká na reakci odborářů, zatím neví. "Nemohu k tomu nic říct, ještě jsme to neřešili," konstatoval hradní mluvčí Radim Ochvat.

Odbory: Klaus nemá lidi rozdělovat

Klausova slova ihned kritizovali oboráři, podle kterých by měl prezident lidi s vládou sbližovat, ne rozdělovat, některá Klausova vyjádření jsou prý za hranicí ústavy.

"... to je politická stávka, to je zneužívání institutu stávky k normálnímu politickému boji. Je to strašná chyba, divím se odborářským bossům, že tímto způsobem si chtějí pozvednout svoje ego. Není to fér, brát si občany naší země za své rukojmí," konstatoval Klaus.


Klaus: Číst zákony způsobem, který by zabránil této stávce

Klaus zdůraznil, že vládě nechce radit. Měla by ale podle něj postupovat důrazně, zřetelně a neustupovat. Právníci by měli hledat legislativní cesty, jak stávce zabránit. "Byl bych velmi rád, kdyby se odhodlali číst ústavu a zákony způsobem, který by umožnil zasáhnout proti tomuto typu stávky," řekl.

Navíc vláda, třeba ve spolupráci s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou, by podle něj mohla zahájit i protiútok, kdyby legislativní kroky nestačily. "To znamená najmout si soukromé dopravce a vozit lidi, aby se ukázalo, že ti, kteří vozí ty lidi normálně, nemají navždy a navěky monopol," doplnil.

Se stávkujícími by se navíc podle Klause mohly firmy rozloučit. "My se propuštění nebojíme," poznamenal odborový předák Jaroslav Pejša.

Nečas: Přiměřená razance je lepší než silná slova

Premiér Petr Nečas (ODS) reagoval na Klausova slova prohlášením, že vláda dělá správné kroky s přiměřenou razancí. "To je vhodnější než silná slova," uvedl Nečas.

Proti Klausovu vyjádření se ohradili představitelé odborů. "Pan prezident si asi plete funkci prezidenta s funkcí předsedy vlády," řekl předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Jeho odborový kolega z OS Kovo Josef Středula dokonce poznamenal: "Výhrůžky propouštěním, o kterých mluvil prezident republiky, jsou za hranou ústavního pořádku."

Proti Klausovým výrokům se postavila i opozice.