Panuje obava, že se Chartúm v Abyei snaží o etnickou čistku podobně, jak to učinil v Darfúru.
Od minulé soboty, kdy severosúdánská armáda oblast obsadila, uprchla podle OSN polovina obyvatelstva. Hovoří se 80 tisíc až 150 tisíc lidí.

Tuto sobotu armáda oznámila, že zastavila vojenské operace a že se zmocnila celého území. Vyzvala občany, aby se vrátili do svých domovů.

Podle snímků zveřejněných SSP je zničen také klíčový most na jihu oblasti, což návrat uprchlíků stíží. SSP záběry zaslala Radě bezpečnosti OSN a také Mezinárodnímu trestnímu soudu. Podle organizace snímky dokazují, že armáda v Abyei použila nepřiměřené prostředky a zastrašovala obyvatele.

Od roku 2005, kdy sever a jih Súdánu uzavřely mírovou dohodu, byla úrodná oblast Abyei opakovaně dějištěm střetů. Nejnovější konflikt začal po týdnech vzájemného obviňování z potyček a po útoku na konvoj severosúdánských sil. Chartúm hned po něm 21. května do Abyei vyslal tanky a armádu a odmítá výzvy OSN, USA a jižního Súdánu, aby se stáhl.

Abyei celoročně obývají Dinkové, etnicky provázaní s obyvatelstvem na jihu, po určitou část roku se tam zdržují také nomádské kmeny. Jižní Súdán chce v červenci na základě letošního referenda o sebeurčení vyhlásit nezávislost, ale na Abyei si dělají nárok obě strany.