Postavička Krtečka na snímku spokojeně "sedí" na rameni Andrewa Feustela, hned vedle vlajky Spojených států. Na palubu Endeavouru s sebou americký astronaut Krtka vzal proto, že ho s Českem pojí příbuzenské vztahy.

Jak mu řekla jeho manželka Idira, která má českou matku, mohl by tam vzbudit mezi dětmi znovu zájem o kosmonautiku a vědu vůbec. Český maskot z dílny Zdeňka Milleraby se podle Miroslava Konvaliny, který v Praze vede Americké centrum, měl podívat i do Mezinárodní kosmické stanice připojené k raketoplánu.

Krtečka vyrobila americkému astronautovi "na míru" Moravská ústředna Brno. Podle jeho pokynů musel být lehký a nehořlavý. Na Moravě tedy zhotovili asi 20 centimetrů velkého maňáska, který tyto požadavky splňuje. Konvalina očekává, že se Krteček do Česka po své vesmírné pouti s kolegou Feustelem vrátí a že s ním podnikne přednáškové turné. O cestě informují i webové stránky Dokosmuskrtkem.cz.

Feustel ve středu spolu kolegou Michaelem Finckem vystoupil již potřetí během posledních šesti dní do volného kosmu. Během téměř sedmi hodin úspěšně dokončili všechny stanovené úkoly, ale Feustela na začátku výstupu potrápilo nepříjemné pálení oka, do něhož se mu podle řídícího střediska dostal čistící prostředek. Andrew Feustel s Krtečkem

"Jenom pro vaše info, v pravém oku mě to štípe jako blázen. Hodně to slzí. Něco se mi tam muselo dostat," pronesl Feustel klidným hlasem krátce poté, co mu v tu chvíli ještě neznámá látka ztrpčila práci. Feustelovi se však nakonec podařilo "podrbat se" o popruh v helmě, což mu prý velmi pomohlo.

Astronaut Feustel už s sebou na minulou misi k Hubbleovu vesmírnému teleskopu vezl sbírku básní Jana Nerudy Písně kosmické. Po návratu s nimi přijel do Prahy, věnoval je Astronomickému ústavu Akademie věd a vystoupil v českých městech.

Jeho manželka by se podle Miroslav Konvalina, který v Praze vede Americké centrum, měla v neděli zúčastnit v texaském Houstonu recepce konané na počest návštěvy ministra zahraničí Karla Schwarzenberga v tomto městě. Podle informací ČTK by se také šéf české diplomacie mohl během návštěvy vesmírného střediska v Houstonu mohl spojit s americkými astronauty.

Raketoplán Endeavour odstartoval 16. května naposledy do vesmíru. Na ISS vynesl například štít proti mikrometeoritům či zásobu náhradních dílů, ale hlavním nákladem je magnetický spektrometr. Zařízení v hodnotě dvou miliard dolarů (34,5 miliardy korun) bude ve vesmíru pátrat po antihmotě a po takzvané temné hmotě. Výsledky měření by měly dát vědcům lepší představu o tom, jak vznikl vesmír.