Podle francouzského listu Le Figaro z jihofrancouzského Toulonu k Libyi 17. května vyplula bitevní loď Tonnerre s 12 vrtulníky na palubě.

Pozice Kaddáfího sil v Libyi dosud bombardovaly letouny nebo bezpilotní stroje. Tanky nebo Kaddáfího jednotky ale kvůli blízkosti civilního obyvatelstva již nedokážou zaměřit, poznamenala agentura AFP.

Rozhodnutí Paříže nasadit francouzské bitevní vrtulníky do koaličních operací v Libyi v průběhu dne potvrdil francouzský ministr zahraničí Alain Juppé. Zdůraznil, že nasazení strojů neporušuje rámec březnové rezoluce Rady bezpečnosti OSN o zapojení silových prostředků na ochranu civilního obyvatelstva v Libyi, a neznamená změnu strategie.

NATO podle nejmenovaného mluvčího ví o tom, že v oblasti operuje ještě jedna loď francouzské armády. Zda je pod francouzským nebo aliančním velením, zdroj ale nesdělil.

"Britové, kteří mají prostředky srovnatelné s našimi, se také zapojí," prohlásil stran vyslání útočných vrtulníků Longuet v Bruselu, kde se účastnil jednání se svými evropskými protějšky.

Francouzské letouny byly první, které bombardovaly Kaddáfího síly v březnu, když OSN odsouhlasila intervenci zaměřenou na ochranu civilistů. Vzdušný útok, nyní vedený NATO, byl zahájen poté, co Kaddáfího jednotky postupovaly k baště povstalců, městu Benghází.

Hrozí i střelba z moře

Vojenská operace NATO sice omezila schopnost vládních jednotek útočit na povstalce, ale bojový postup rebelů se také zastavil. Podle analytiků nemá aliance jinou možnost jak překonat mrtvý bod v bojové situaci, než posílit svůj útok v Libyi a použít buď helikoptéry, nebo střelbu z moře.

Západ rovněž doufá, že patovou situaci by mohl vyřešit kolaps Kaddáfího vlády. Tunisko potvrdilo, že záhadně zmizelý představitel Kaddáfího vlády, ministr pro ropu Šukrí Ghaním se nachází v Tunisku. Tuniský ministr zahraničí Múldi Kifi uvedl, že Ghaním už nepracuje pro Kaddáfího, a proto nejspíš přijel do Tuniska. Kifi nicméně nepotvrdil, že by se Ghaním přidal na stranu povstalců.

Nejznámější zběh Kaddáfího režimu, bývalý ministr zahraničí Músá Kúsa, rezignoval 30. března a uprchl do Británie.