Česká vláda se bude příští týden zabývat možností výměny pražského Lobkovického paláce za pozemek v centru Berlína pro potřeby velvyslanectví obou zemí. O malostranský palác, kde sídlí dlouhou dobu v nájmu, má zájem německá diplomacie.

Česká republika se zase snaží vyřešit své problémy s nevyhovujícím velvyslanectvím v německé metropoli.

Němečtí diplomaté mají o palác zájem dlouhou dobu, loni na podzim za něj nabídli pozemek nedaleko známého parku Tiergarten, kde by si ČR ale novou budovu velvyslanectví musela postavit. Jednání s Berlínem o této věci tehdy potvrdil i premiér Petr Nečas s tím, že české ministerstvo zahraničí nabídku analyzuje.

Na programu příštího jednání vlády je uveden bod "Záměr na řešení problematiky nemovitostí pro diplomatické mise ČR a SRN", který se podle zdrojů ČTK týká právě zvažované výměny nemovitostí. Vláda bude mít ve středu podle všeho variantu na přímou výměnu paláce a pozemku, či variantu následného uskutečnění dvou postupných kroků, kdy by nejprve prodala palác a za část utržených peněz pak koupila dotyčný pozemek.

V minulosti už Berlín české diplomacii nabídl například budovu někdejšího amerického velvyslanectví. Na Lobkovickém paláci Německu záleží, z jeho balkonu bylo na podzim roku 1989 oznámeno uprchlíkům z východního Německa, že mají možnost odejít na Západ.

Jiřímu Lobkowiczi se směna nelíbí

Možnost odchodu do tehdejší Spolkové republiky Německo asi 4000 východním Němcům z balkonu oznámil v září 1989 tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher.

S možným prodejem paláce Německu nebo s výměnou budovy nesouhlasí například Jiří Lobkowicz z mělnické větve Lobkowiczů. "Pokusy o směnné obchody nebo o výprodej dědictví této země, považuji za necitlivé, nejen kvůli historii mé rodiny, ale i pro dědictví této země," prohlásil loni.

Palác byl postaven kolem roku 1704. Původně byl jednopatrový a měl tři křídla. Po požáru v roce 1768 byl obnoven, přistaveno bylo jedno patro. Za budovou se nachází na úpatí Petřína zahrada.