Množství žen, které se dožijí důchodu, se bude v příštích desetiletích snižovat. Zatímco v roce 2007 se jich důchodu dožilo 94,3 procenta, v roce 2017 to už bude jen 93,7 procenta. Do roku 2067 pak jejich podíl klesne na 92 procent. Vyplývá to z prognózy ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Naopak u mužů se podíl těch, kteří se dožijí důchodu, zvyšuje a i nadále poroste. V roce 2007 jich bylo 82,2 procenta, v roce 2017 to bude 83,8 procenta. Do roku 2067 podíl mužů dožívajících se důchodového věku stoupne na 84,8 procenta.

Jednou z příčin tohoto vývoje budou zřejmě i legislativní změny, které zvyšují věkovou hranici pro odchod do důchodu. Ty v současnosti projednává parlament. Podle návrhu by se měl věk pro odchod do důchodu zvyšovat u mužů o dva měsíce ročně, u žen o čtyři měsíce. Od roku 2019 se u nich tempo zvýší na šest měsíců ročně.

Drábek: Důchody dorovná valorizace

K úplnému sjednocení pro obě pohlaví dojde v roce 2041 při dosažení důchodového věku 66 let a 8 měsíců. I poté se ovšem věk pro odchod do důchodu bude zvyšovat, a to pro všechny stejně.

Takzvanou malou důchodovou reformu by měla sněmovna projednávat v pátek. Změnu výpočtu důchodů vyvolalo rozhodnutí Ústavního soudu, podle něhož nynější systém nebere dostatečně ohled na to, kolik lidé v životě vydělávali, a tím pádem i odváděli státu do penzijního systému.

Předloha počítá s tím, že lidé s vyššími platy by měli mít i vyšší důchody, lidé s nižšími příjmy by ale dostali nižší důchody. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) však slíbil, že penze se fakticky nepropadnou. Dorovnat by je měla valorizace, která má být do budoucna automatická bez zásahu vlády.