Muž číslo dvě ve vedení Al-Káidy Ajmán Zavahrí vyzval severoafrické muslimy k boji proti NATO v Libyi. Na videozáznamu, který byl natočen ještě před nálety aliančních letadel, zároveň také vyzval ke svržení Kaddáfího režimu a nastolení státu založeného na islámu.

"Chci obrátit pozornost našich muslimských bratrů v Libyi, Tunisku, Alžírsku a zbytku muslimských států na to, že vstoupí-li Američané a vojska NATO do Libye, měly by se sousední země Egypt, Alžírsko a Tunisko i zbytek muslimského světa chopit zbraní a bojovat proti Kaddáfího žoldákům i NATO," cituje Zavahrího skupina SITE, která monitoruje webové stránky islámských radikálů.

Také nejvyšší představitelé USA, Británie a Francie v pátek prohlásili, že budoucnost Libye si nelze představit s Muammarem Kaddáfím. Pro urychlení jeho odchodu by prý mělo NATO pokračovat v operacích na ochranu libyjských civilistů.

Pryč s Kaddáfím!

Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se pro svržení Kaddáfího vyslovili i šéfové diplomacií Severoatlantické aliance a EU na jednání v Berlíně.

"Teď jasně zaznělo také po těch závěrech z Dauhá, že nejde už jenom o ochranu obyvatelstva, nýbrž jde o odstranění pana plukovníka Kaddáfího... Toto bylo jasně řečeno," sdělil Schwarzenberg českým novinářům po schůzce NATO-EU v rámci neformální schůzky ministrů zahraničí aliance.

Podle francouzského ministra obrany Gérarda Longueta by s ohledem na stanovisko USA, Británie a Francie, tedy tří členů Rady bezpečnosti OSN, mohla rada změnit postoj. Longuet upozornil, že prohlášení tří státníků překračuje nynější mandát RB, na jehož základě se odehrávají zahraniční vojenské operace proti Kaddáfího režimu.

Americký prezident Barack Obama, britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy v komuniké uvedli, že "není představitelné, aby někdo, kdo se pokusil o masakr vlastního obyvatelstva, hrál roli v budoucí vládě". "Následně může začít přechod od diktatury k institucionálnímu procesu, vedený novou generací vůdců," popisuje trojice státníků možný vývoj v Libyi.

Longuet podle agentury AFP upozornil, že toto prohlášení "zcela jistě" překračuje mandát rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1973, umožňující zásah spojeneckých sil v Libyi. V rezoluci se totiž nehovoří o budoucnosti Kaddáfího, uvedl Longuet pro televizi LCI. "Pokud se na takovém postoji ale shodnou tři velmoci, je to důležité pro OSN a Rada bezpečnosti může zaujmout nové stanovisko," doplnil Longuet.

Francie a Británie by chtěly rozšířit vojenské útoky na logistická centra a centra velení Kaddáfího sil, spíše než vyzbrojovat libyjské rebely, vysvětlil Longuet.

Kaddáfího dcera Ajša: Nálety nás neporazí!

Podle čtvrtečního vyjádření povstalecké Přechodné národní rady (NTC) by spojenci měli zesílit svoje operace a zvážit vyzbrojení rebelů, nebo případné vyslání vojsk pro boj s Kaddáfího silami, pokud má být zastaveno zabíjení civilistů v Misurátě. Ta je na západním pobřeží Libye posledním městem, které částečně ovládají povstalci.

Zatímco západní velmoci opakovaně vyzývají Kaddáfího k odchodu, projížděl se ve čtvrtek libyjský vůdce v ulicích Tripolisu a zdravil přihlížející. Jeho dcera Ajša dnes brzy ráno odsoudila výzvy k otcově odchodu a prohlásila, že nálety Libyi neporazí.

Libyjské vládní síly dnes opět zaútočily na Misurátu a podle posledních informací přitom zabily nejméně osm lidí. Čtvrteční raketový útok na město si vyžádal 23 obětí na životech a desítky zraněných. Ve čtvrtek a pátek ráno se podle agentury Reuters v Tripolisu shromáždily stovky lidí provolávajících hesla na podporu Kaddáfího - "Lid chce Muammara Kaddáfího jako svého vůdce" nebo "Jen Alláh, Muammar a Libye".