reklama
reklama
20. 3. 2011 | poslední aktualizace: 20. 3. 2011  19:48
Arabská revoluce nekončí

Revoluce nekončí: V Jemenu padla vláda, Egypťané schválili změnu ústavy

Po týdnech nepokojů rezignoval nejprve ministr kritizující zásah proti demonstrantům, teď prezident odvolal celý kabinet. Americká a evropská letadla pojračují v útocích na vojenské cíle Muammara Kaddáfího.
uma
Čtěte více o: Arabská revoluce | Jemen
protivládní nepokoje v Jemenu
protivládní nepokoje v Jemenu
foto: ČTK/AP

Tento víkend přináší další velké otřesy v arabských zemích. Na Libyi zaútočila evropská a americká letadla s cílem zabránit Kaddáfímu v dalším útoku na rebely obsazená města. Jemenský prezident Alí Abduláh Sálih odvolal kabinet, protesty pokračují také v Maroku, Sýrii a Saúdské Arábii. Egypťané schválily klíčové změny ústavy.

Situaci v Libyi sledujeme on-line ZDE.

Jemen: Prezident Alí Abduláh Sálih odvolal v neděli večer vládu. Oznámila to tamní státní média. O několik hodin dříve podal demisi ministr pro lidská práva na protest proti pátečnímu "krutému masakru" demonstrantů, odstoupil také velvyslanec Jemenu při OSN.

reklama

Policisté v pátek střílely do protestujících a ze střech okolních domů se k palbě přidali i provládní ozbrojenci. Úřady naopak tvrdí, že stříleli lidé nacházející se mezi demonstranty a že policie v tom okamžiku vůbec nebyla na místě. Pohřbu nejméně 45 obětí pátečních střetů se účastnily desítky tisíc lidí, což zřejmě přimělo prezidenta k radikálnímu kroku. Demonstranti však požadují rezignaci samotného Sáliha, který vládne Jemenu už od roku 1978.

Egypt: Egypťané podle předběžných výsledků schválili v referendu změny ústavy, která omezí prezidentský mandát na dvě čtyřletá období, umožní soudní dohled nad parlamentem a rozšiřují politická práva občanů. Armáda dříve slíbila, že pokud změny projdou, vyhlásí prezidentské volby do šesti měsíců.

Pro změny se vyslovilo 77,2 procenta hlasujících. Referenda se zúčastnilo přes 18,5 milionu lidí, což je přibližně 41 procent oprávněných voličů.

Sýrie: V syrském městě Deraá dnes asi desetitisícová protirežimní demonstrace provázela příjezd vládní delegace, která chtěla kondolovat pozůstalým po dvou zabitých účastnících páteční demonstrace. Pořádkové síly použily slzný plyn i ostrou střelbu. Více než stovka lidí byla zraněna a jeden byl zabit, řekl agentuře AFP nejmenovaný ochránce lidských práv pozorující situaci na místě.

Podle agentury Reuters se syrská vláda pokusila zmírnit napětí oznámením, že bude okamžitě propuštěno 15 dětí zadržených v souvislosti s protivládními aktivitami. Policisté v minulých dnech skupinu zadrželi, když přistihli děti, jak na zeď malují nápisy namířené proti vládě.

Saúdská Arábie: V Rijádu se dnešní demonstrace konala navzdory zákazu, který úřady pro podobná shromáždění již dříve vydaly, a bez ohledu na silnou policejní přítomnost v okolí budovy ministerstva vnitra. Na místě prý lidé napočítali na padesát policejních vozů.

"Viděli jsme nejméně tři nebo čtyři policejní auta, jak odvážejí lidi pryč. Policie zadržela kolem 15 osob. Chtěli jít dovnitř (budovy) a požádat o svobodu pro své blízké," citovala agentura Reuters jednoho z účastníků dnešní demonstrace.

Maroko: Protesty dnes vypukly také v doposud poměrně klidném Maroku. Televize Al Arabíja hlásí, že do ulic Casablanky vyšly tisíce lidí a žádají širokou politickou reformu.

Autoři: uma
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Revoluce nekončí: V Jemenu padla vláda, Egypťané schválili změnu ústavy (anonym)
Tak už i Jemen nás předběhl!?
autor negramot (Mil)
Egypťané schválily..., policisté střílely... a to jsem u třetího...
viz foto v odkazu (mtgne)
http://www.novinky.cz/ Uříznutá hlava..., taková je úroveň povstalců,...
Masakry v Bahrajnu (Hodný diktátor)
http://www.youtube.com/watch?v=0qf7Z5553wk&feature=player_embedded...
Kam dřív skočit (Bolševik007)
Turecko nechce schválit účast NATO na agresi v Libyji a při tom...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Volby, ilustrační foto
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do komunálních voleb jde letos 230 tisíc lidí. Nejvíce z nich se jmenuje...
VIDEO
Gazprom prý není schopen uspokojit rostoucí poptávku z EU
ČTK
Podle ředitele společnosti Gazprom nedokáže ruský producent zemního plynu...
reklama
reklama
reklama