Koalice ve sněmovně prosadila schvalování zákona o uznání protikomunistického odboje. Jednání ve sněmovně podle očekávání provázela vyhrocená atmosféra mezi vládními poslanci a KSČM. Zasloužil se o to svým hodinovým projevem bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček, podle něhož je norma "politickou adorací teroristických aktů minulosti" a aktéři třetího odboje "často byli dobrodruzi na hranici dospělosti".

Koaliční poslanci na protest při jeho vystoupení, které označili za demagogické, opustili jednací sál.

Místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Stanislav Polčák vzhledem ke komunistickým projevům požádal vicepremiéra Radka Johna, aby vláda urychleně projednala a předložila Nejvyššímu správnímu soudu senátní návrh na pozastavení činnosti KSČM. Reagoval tak na projev komunistické poslankyně Marty Semelové, která koalici obvinila z deformování historie a legalizace terorismu.

"Tak jste si zaplácali"

Vládní poslanci včetně členů kabinetu její projev přerušili bušením do lavic. "Tak jste si zaplácali," komentovala to Semelová.

Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik nicméně stáhl z debaty další přihlášené komunistické zákonodárce. Učinil tak po rozhodnutí sněmovny, která na návrh předsedy poslanců ODS Petra Tluchoře schválila, že zákon o třetím odboji v pátek v prvním čtení projedná, i kdyby měla jednat do noci.

Návrh loni předložili poslanci vládních stran poté, co Senát povolební levicovou většinou stáhl ze sněmovny identickou předlohu, kterou přijal v předvolebním pravicovém složení.

Tluchoř normu označil za legální satisfakci pro ty, kteří bojovali proti komunistické totalitě. "Je absurdní, že sice platí zákon o protiprávnosti komunistického režimu, ale boj proti tomuto zločinnému režimu jsme dosud nelegalizovali, zatímco pokračovatelka tehdejší komunistické strany se těší zákonné ochraně," uvedl Tluchoř.

Postavení válečných veteránů

Předloha počítá s tím, že bojovníci proti komunismu by měli mít podle míry svého zapojení nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Osvědčení má podle návrhu vydávat ministerstvo obrany na základě kladného stanoviska Ústavu pro studium totalitních režimů. Někdejší ministr vnitra František Bublan (za ČSSD) v této souvislosti vyzval k rozšíření těchto institucí například o etickou komisi. Chce "zákon, který nebude soudit, ale nabídne satisfakci těm, kteří si to skutečně zaslouží".

Účastníci třetího odboje by osvědčením mohli získat postavení válečných veteránů. Tím by jim vznikl nárok na některé výhody, například ve zdravotní a sociální péči. Součástí symbolického ocenění by byl i pamětní odznak.

Zákonem se budou nyní zabývat sněmovní výbory. Na návrh Bublana na to budou mít tři měsíce místo standardních dvou.

Výroky, které v pátek zazněly v Poslanecké sněmovně:

Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř:
"Jak řekl T. G. Masaryk, každý stát se udržuje idejemi, na kterých vznikl. Tato republika stojí na ideálu znovu navrácené svobody. Jsme přesvědčeni, že služba tomuto ideálu nás mimo jiné zavazuje ocenit všechny ty, kteří se o naši dnešní svobodu zasloužili. Proto jsme předložili návrh zákona o protikomunistickém odboji."

Poslanec Jan Vidím (ODS):
"Nejde o žádný politický výklad dějin. Jde o poctivý pokus splatit ohromný dluh, který tato společnost vůči bojovníkům proti komunismu dosud má."

Předseda KSČM Vojtěch Filip:
"Klasik říká, že právo je vůle vládnoucí třídy povýšená na zákon. Jistě je možné, že takový zákon bude přijat. Jen bych prosil, abychom se drželi Ústavy České republiky a Listiny základních práv a svobod, abychom neposunuli naši demokratickou společnost mimo principy právního státu."

Poslanec Miroslav Grebeníček (KSČM):
"Předkládaná konstrukce tzv. zákona o protikomunistickém odboji a s ní spojená zcela nekritická, stranická, ideologická a politická adorace teroristických aktů minulosti nemá žádnou oporu ani v realitě a mezinárodně právních normách minulosti ani v právním řádu a v mezinárodních závazcích České republiky v přítomnosti."

"Právem tento paskvil - a opravdu nejde o žádného legislativního fešáka - velká část veřejnosti jak odborné, tak i laické považuje za neuvěřitelně špatný. Dokonce i koaliční vláda Petra Nečase má k němu jisté připomínky, a to už je co říci."

"Jde totiž o návrh zákona, který vzešel z dílny značně zdiskreditovaného Ústavu pro studium totalitních režimů a jeho satelitů. Vždy budu proti tomu, aby se v jakémsi vyšším zájmu páchaly nezákonnosti, aby se politická činnost kriminalizovala."

(Při Grebeníčkově projevu poslanci pravice opustili sál. Poslanec Vidím v jeho závěru zakřičel: "Hanba!")

Poslanec Jan Husák (TOP 09) v reakci na vystoupení poslance Grebeníčka:
"Byla to snůška demagogie a manipulace v účelově zaměřeném kontextu v duchu komunismu normalizačních a 50. let. Musím se distancovat od takovéhoto prohlášení, abych se nestyděl před tisíci lidmi, kteří trpěli v komunistických žalářích, kteří byli připraveni o svoje rodiny, na které se nikdo v té době neohlížel. Jestli zde byla vyslovena slova, že třetí odboj se stal předmětem jakéhosi folkloru, to považuji za hanebnost!"

Poslanec Stanislav Grospič (KSČM):
"Nestydím se, byl jsem členem komunistické strany již před rokem 1989 a jsem na to hrdý."

Poslankyně Marta Semelová (KSČM):
"Byli to příslušníci Pohraniční stráže, kdo zabezpečovali klid pro pokojný život a práci lidí nejen v pohraničí. A že neměli jednoduchou službu, o tom svědčí historické prameny z 50. let, kdy u narušitelů státní hranice byly nalezeny zbraně, samopaly, ruční granáty atd." (Koaliční poslanci křičí a buší do lavic). Poslankyně Semelová reagovala: "Tak jste si zaplácali."

Poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD):
"Dámy a pánové, já bych chtěl prostřednictvím paní předsedající vzkázat paní kolegyni z KSČM (Semelové), že zbraně jsme doma měli, otce zatkli v roce 1960 a jsem na to hrdý, že jsme ty zbraně měli! Škoda, že jsme je nepoužili."

Poslanec Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové):
"Chtěl bych nyní požádat za klub TOP 09 a Starostové pana ministra vnitra, aby bez prodlení, pokud možno co nejdříve, projednala vláda návrh Senátu na pozastavení činnosti KSČM a aby tento návrh poslala k Nejvyššímu správnímu soudu. Co nejdříve."