Zakázky od 1 do 6 milionů na vnitru

 

Vždy pět nabídek, ne méně

U malých zakázek (u dodávek a služeb od 1 do 2 milionů a u stavebních od 4 do 6 milionů) bude vnitro vždy vybírat z pěti firem. Dodnes podle zákona oslovovalo jen tři.

Vítěze vybere víc lidí

O tom, kdo zakázku dostane, už nebudou rozhodovat tříčlenné výběrové komise, ale pětičlenné. Z toho dva komisaři budou vždy experti z ministerstva na veřejné zakázky.

Firmy budou mít víc času

Úřad dá firmám víc času na zpracování nabídky. Zatímco dosud měly deset dní, od února vnitro zavede 15denní lhůtu. Firmám to může pomoci - třeba když lhůta vychází na svátky.

Zdražují nákupy? Nebo ne?

Na na webu bude také ministerstvo zveřejňovat vývoj cen nákupů. Bude tedy možné vyčíst, jestli úřad nenakupuje některé služby nebo výrobky nápadně dráž než dříve.

 

Úřad Radka Johna nebude jen zveřejňovat všechny dokumenty k zakázkám na internetu. Ale jde ještě dál: ministerstvo vnitra začne průhledněji vybírat vítěze menších, několikamilionových tendrů.

A navíc si bude moci každý snadno ověřit, jestli služby nebo stavební práce ministerstvo nenakupuje nápadně dráž než v minulosti.

Právě malé zakázky (do dvou milionů u nákupu výrobků a služeb a šesti milionů u stavebních prací) jsou dnes ve stínu nákladných, stamilionových tendrů. Mnohem snáz se přitom ovlivňují - soutěže například nejsou otevřené pro všechny zájemce. A jen na vnitru tvoří malé zakázky 30 procent všech tendrů.

Jde to i bez nového zákona

Doteď úředníci vnitra oslovovali při nákupech kancelářských potřeb, drobných oprav nebo menších právních služeb tři firmy. Od února ale dostanou nařízeno požádat o nabídku pět uchazečů. Stejně tak už nebudou vybírat vítěze ve tříčlenných týmech - počet členů výběrových komisí se zvýší o pět.

A firmy také dostanou víc času na zpracování nabídek: z deseti dnů se lhůta zvýší na patnáct. Jde přitom o opatření, s nimiž úřad nemusí čekat na nový zákon o veřejných zakázkách, který právě nyní vzniká na ministerstvu pro místní rozvoj. "Jde to i bez zákona, ale jdeme na hranici možného," říká Johnův náměstek Michal Moroz.

Ministerstvo chce také sledovat, jak se vyvíjely ceny malých zakázek. Tedy za poslední roky zveřejnit, za kolik například úřad nakupoval pneumatiky pro svá auta. "Bude pak jasné, jaká je obvyklá cena takového zboží," slibuje si od toho Moroz.

Tajemství? To neznám

Není to první krok na vnitru směrem k férovým tendrům. HN už minulý týden zjistily, že John chce dávat na internet všechny smlouvy, nabízené ceny, kompletní zadávací podmínky, jména členů výběrových komisí i interní zprávy o hodnocení jednotlivých nabídek. A to i u těch největších zakázek. Inspiroval se na Slovensku, kde to od ledna zákon výslovně nařizuje. V Česku to je stále na libovůli úřadů, ale po Johnově průlomovém kroku teď i ostatní ministerstva tvrdí, že začnou vše odtajňovat.

Jedinou výjimkou může být obchodní tajemství - to když firma nabízí něco zcela jedinečného. "Ale takových tendrů je naprosté minimum," počítá náměstek Moroz. Například generální ředitel Skansky Dan Ťok neuznává obchodní tajemství vůbec. "Jestli někdo vymyslí dobré řešení, díky kterému nějakou zakázku vyhraje a ostatní ho v další nabídce opíšou - proč ne? Zvedne to úroveň všech firem," myslí si.