Scénka z Monty Pythonova létajícího cirkusu, ve které John Cleese s buřinkou na hlavě a aktovkou v ruce "jezdeckým krokem" pochoduje na ministerstvo švihlé chůze, si ihned po prvním odvysílání našla tisíce obdivovatelů.

Nezaměnitelný styl ministra, který vysvětluje panu Puteyovi, že jeho chůze není dost švihlá na to, aby získal státní grant na její rozvoj, se vepsala ho historie kinematografie.

Cleeseovi věrní nyní na pátek 7. ledna vyhlásili Mezinárodní den švihlé chůze. Informace šíří prostřednictvím sociální sítě Facebook a pozvání na jedinečný den už přijaly necelé tři desítky tisíc uživatelů.   

Celosvětový fenomén jménem Monty Python

V Británii se "švihlá chůze" stala fenoménem již v sedmdesátých letech. Odtud se ale brzy roznesla do celého světa.

Své fanoušky si Monty Pythoni získali i v Česku. Minulý rok v říjnu ve stínu předvolební kampaně dokonce proběhl skromný pochod za Ministerstvo švihlé chůze. Zapojilo se do něj několik desítek lidí, kteří své sympatie ventilovali na pražském Václavském náměstí i v Brně. Někteří v oblecích či s buřinkami dokonce nalákali kolemjdoucí, aby se také přidali.

Podívejte se na slavný skeč ze 14. epizody Monty Pythonova létajícího cirkusu:

Mezi oblíbená videa kolující na internetu, která nesou v názvu "švihlou chůzi", patří především záznamy vojenských pochodů nebo přehlídek z Číny a dalších zemí dálného východu nebo cvičící lid v parcích Šanghaje.

První díly Monty Pythonova létajícího cirkusu stanice BBC odvysílal v roce 1969. V průběhu dalších pěti let skupina natočila celkem 45 dílů.

Spolupráce Grahama Chapmana, Johna Cleese, Terryho Gilliama, Erica Idle, Terryho Jonese a Michaela Palina fungovala dokonale. A filmy jako Život Bryana, Svatý Grál nebo Smysl života se zařadily mezi kultovní snímky oblíbené po celé generace.