Bývalý šéf městských strážníků v Plzni Luděk Hosman je první konkrétní osobou, jež ztratí titul z plzeňských práv. Kvůli opsané bakalářské práci mu Západočeská univerzita vezme diplom, materiály už jsou připraveny. Hosman zůstane jediným potrestaným bakalářem fakulty, u dalších sedmi prověřovaných bylo správní řízení zastaveno, ČTK to v úterý potvrdil František Korbel, jenž má agendu na starost. Dokazování v případě sporných držitelů titulu Mgr., JUDr. a Ph.D. stále pokračuje.

O odebrání Hosmanova titulu je už jasno, Korbel nyní připravuje rozhodnutí pro rektora univerzity Josefa Průšu. Hosman poté bude vyrozuměn. Otázkou v jeho případě ale zůstává to, zda přijde i o titul Mgr. a JUDr., které taktéž získal na právech v Plzni. "Problém je v tom, že bakaláře i magistra studoval souběžně," uvedl už dříve Průša. Případem opsané Hosmanovy práce se zabývala také policie, kauzu odložila s tím, že je čin promlčen.

Sedm podezřelých bakalářů práce předložilo

Dle Korbela už je definitivně rozhodnuto také u sedmi prověřovaných bakalářů, s nimiž univerzita zahájila správní řízení. "U všech bylo zastaveno, doložili bakalářské práce," sdělil. U všech ale přetrvala nezákonnost v tom, že jim byl uznán dvouletý kurz celoživotního vzdělávání jako plnohodnotné tříleté bakalářské studium.

"Tenhle problém se ale týkal celkem 197 lidí, rektorát tedy rozhodl, že odpovědnost nebude vyvozována vůči studentům, ale vůči předchozímu vedení fakulty," vysvětlil Korbel. Proto bylo podáno trestní oznámení na bývalé vedení v čele s Jaroslavem Zachariášem a Milanem Kindlem.

Do konce příštího týdne Korbel dokončí také rozhodnutí u držitelů titulu Ph.D., správní řízení škola zahájila s devíti. "Dokazování je poměrně složité. Součástí doktorského studia je zejména publikační činnost a ta u většiny chyběla. V průběhu dokazování nám ale podezřelí absolventi některé publikace prokazují, včetně zahraničních," dodal.

Publikovali prý v cizině

Přestože u dvou z nich už univerzita dříve avizovala, že titul sebere, podle Korbela v minulých dnech dotyční informovali o svých publikacích v cizině. "Takže to je poslední věc, kterou u nich ještě prověříme," dodal.

Vyrozumění o ztrátě titulu by mělo dostat odhadem také deset až 15 magistrů. Správní řízení škola zahájila ve 41 případech, definitivní materiály bude mít hotovy do konce roku. "V tomto případě titul odebereme všem, u nichž je situace jednoznačná a je tam studium kratší než dva roky," vysvětlil Korbel. Řízení i nadále probíhá i se skupinou 12 držitelů titulu JUDr., rozhodující bude, zda jejich práce obstály při prověření programem na odhalení plagiátů.

Aféra s opsanými pracemi a takzvanými rychlostudenty vypukla na právech v Plzni loni v září. Od té doby se čeká na konkrétní výstup, tedy informace, kolik studentů studovalo nestandardně a tedy ztratí titul, dále zda bude postižen někdo z bývalého vedení a podobně. Už přes měsíce se také čeká na verdikt etické komise, jež byla svolána speciálně kvůli kauze práv.

Etická komise: Za skandály může bývalé vedení

Ta zveřejnila svůj verdikt právě dnes na webu Západočeské univerzity. Není přitom překvapivý - za skandály na právech v Plzni má zásadní odpovědnost bývalé vedení, tedy exděkani Milan Kindl, Jaroslav Zachariáš a bývalý proděkan Ivan Tomažič. Jednali neeticky, když umožnili některým studentům absolvovat studium i získat titul nestandardní cestou. Svou funkci ale neplnil ani akademický senát fakulty, odpovědnost má také vedení Západočeské univerzity (ZČU) a její senát.

Zpráva tak nepřináší žádné překvapivé informace, k podobným závěrům už v minulosti dospěla například Akreditační komise, na stejné viníky letos v květnu poukázalo i samo vedení ZČU a reformní vedení právnické fakulty. Stanovisko pětičlenného týmu expertů je tak pouze podpůrným dokumentem.

"Je to pojmenování věcí, které už jsme pojmenovali. Tentokrát ale z úst renomovaných odborníků, a to i z pracovišť mimo ZČU," okomentoval výstup rektor Josef Průša. Právě on nechal sestavit speciální tým, aby prověřil dění na právech.