"Severoatlantická aliance prochází takovou redukční dietou. Je to potřebné," podotkl český ministr obrany Alexandr Vondra, který připomněl, že řada vlád nyní v důsledku krize přichází s nepopulárními úspornými balíčky. "Máme v zásadě shodu na redukci velitelských struktur a redukci celkového počtu důstojníků a byrokratů," dodal.

Shoda je podle něj i v nutnosti zredukovat množství jednotlivých agentur aliance, které zajišťují například komunikaci či nákupy nejrůznějších věcí pro NATO, z nynějších 14 na tři.

Česka se ale toto snižování nijak zvlášť nedotkne. "My žádné velitelství (ani agenturu) nemáme, takže ani o nic nemůžeme přijít," podotkl Vondra s tím, že i tak českou armádu čeká také určitá "dieta". Tu by měl připravit tým pod vedením někdejšího náměstka šéfa NATO Jiřího Šedivého.

"Ořežeme sádlo a naopak svaly, ty obranné schopnosti, musí zůstat stejné nebo musí být posilněny," dodal český ministr.

Aliance chce pomáhat Kazaímu v usmíření s Talibanem

Generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen po setkání ministrů, které se věnovalo celé řadě témat, řekl, že aliance je ochotná nabídnout praktickou pomoc afghánskému prezidentovi Hamídu Karzáímu v jeho úsilí o usmíření s někdejším vládním hnutím Taliban.


Právě radikálové z jeho řad stojí za množstvím útoků, k nimž v této chudé a násilnostmi dlouhodobě sužované zemi v poslední době v narůstající míře dochází. Co přesně by pomoc od aliance, která má v Afghánistánu tisíce vojáků, mohla představovat, Rasmussen neupřesnil.

Jednání s Talibanem mají být krokem k politickému usmíření v Afghánistánu. Toto militantní hnutí ale v prohlášení zveřejněném na internetu popřelo jakoukoli účast na jednání s tamní vládou.

Taliban se prý drží svého původního stanoviska a odmítá vyjednávat s vládou, dokud v zemi budou zahraniční vojska. "Vyjednávat s nepřítelem za cizí vojenské přítomnosti v Afghánistánu je ztráta času," uvádí se v prohlášení Talibanu.