Britský fyziolog Robert Edwards se v pondělí dopoledne stal držitelem Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii.

Nobelův výbor při švédském Karolínském institutu pětaosmdesátiletého odborníka ocenil za jedinečný přínos v oboru léčby neplodnosti a umělého oplodnění, u jehož zrodu se svým kolegou Patrickem Steptoem stál. Jak napsala agentura Reuters, nepřímo tak pomohli na svět asi čtyřem milionům dětí.

"Jeho úspěchy umožnily léčbu neplodnosti, tedy stav, který postihuje velkou část obyvatelstva. Včetně deseti procent všech párů na celém světě," zdůvodnil svůj výběr institut v oficiálním prohlášení.

"Rodina je silně pohnuta a potěšena, že byla profesoru Edwardsovi udělena Nobelova cena za lékařství za rozvoj mimotělního oplodněním," prohlásila manželka momentálně nemocného oceněného.

"Úspěch tohoto výzkumu ovlivnil životy milionů lidí na celém světě. Jeho oddanost a srdečné odhodlání navzdory odporu z mnoha stran vedly k úspěšné aplikaci jeho průkopnického výzkumu," dodala paní Ruth.

Již v roce 1968 Edwards se Steptoem, který zemřel v roce 1988, dokončil výzkum mimotělního oplodňování ženských vajíček. Tomu předcházely pokusy se zvířecími embryi. Metodou mimotělního oplodnění vaječných buněk, kdy jsou vzniklá embrya následně přenesena zpět do dělohy, se o deset let později narodilo vůbec první dítě "ze zkumavky". 

Tím je Britka Louise Brownová, která se narodila 25. července 1978 v severoanglickém Oldhamu. "To jsou fantastické zprávy, máma a já jsme tak šťastné, že jednomu z průkopníků mimotělního oplodnění se dostalo uznání, které si zaslouží," prohlásila Brownová. "Jsme Bobovi velmi zavázány a jsme rády, že teď můžeme jemu i jeho rodině vyřídit naše osobní blahopřání," prohlásila Louise Brownová i za svou matku.

Rozhodnutí komise oceňuje i člen výboru české Asociace reprodukční embryologie Pavel Trávník, který se prý s Edwarsem osobně zná. "To je naprosto skvělá zpráva pro všechny, kdo se zabývají léčbou neplodnosti. Profesor Edwards je naprosto vynikající vědec," řekl pro ČTK.

Umělé oplodnění jako etický problém

Trávník byl členem týmu, který zavedl asistovanou reprodukci v bývalém Československu a provedl výkon, který vedl k narození prvního "dítěte ze zkumavky" ve střední a východní Evropě v roce 1982.

Na Edwardsovu techniku podle Josefa Syky z Fyziologického ústavu české Akademie věd navazuje výzkum kmenových buněk a terapeutického klonování. Syka podotkl, že i český zákon z roku 2006 umožňuje použít embryí zmrazených na klinikách k léčbě. "Stále je ale kolem toho celá plejáda etických problémů," uzavřel s poznámkou, že katolická církev například zaujímá i k "dětem ze zkumavek" stále negativní stanovisko.

Edwardse v roce 2001 ocenil také výbor prestižní americké lékařské ceny Alberta Laskera.

Vědec dlouhé roky působící na britské University of Cambridge kromě ocenění získal také odměnu 10 milionů švédských korun (asi 26,5 milionu korun).

Ocenění v oblasti medicíny je tradičně první v řadě Nobelových cen udělovaných každý rok. Následuje cena za fyziku, chemii, literaturu a za mír.