Cílem vládní Socialistické sjednocené strany (PSUV) před volbami bylo udržet si dvoutřetinovou většinu. Ta totiž zajišťuje třeba také volné nakládání s ústavou. Voliči ale tentokrát hlasovali i pro opozici. A připsali ji více než třetinu křesel.

O nedělní parlamentní volby byl ve Venezuele nebývalý zájem. Dveře volebních místností se měly uzavřít v půl jedné večer SELČ, fronty čekajících voličů tomu ale na mnohých místech zabránily.

Oproti volbám v roce 2005 na dramatičnosti přidala přítomnost opozičních stran, které tak nabízely "jinou možnost".

A jak podotýkají analytici, volby představují také jakési referendum o vládnoucím levicovém režimu a zároveň test popularity samotného Huga Cháveze, který se chce v roce 2012 nechat znovu zvolit prezidentem.

PSUV podle volebního úřadu získala nejméně 90 ze 165 křesel a opozice nejméně 59 křesel. Dva mandáty připadly jedné z menších stran a další ještě nebyly určeny.

I kdyby je všechny získali socialisté, na ústavní většinu 111 míst by ale už stejně nedosáhli.

Takové "solidní vítězství"

"Jde o solidní vítězství, které postačí k prohloubení demokratického socialismu," napsal Chávez na svém blogu na Twitteru.

"(Tyto výsledky) nám daly hodně politické síly. Jsme velmi šťastní," prohlásil zase podle Reuters mluvčí opoziční koalice Stůl jednoty Armando Briquett.

Venezuela, parlament, volby, Hugo ChávezJak ale ještě před volbami prohlašovala opoziční koalice Stůl jednoty, k zajištění demokracie pro Venezuelu by potřebovala získat většinu.

Hugo Chávez ve Venezuele vládne téměř 12 let. Když v neděli odevzdával svůj hlas v Caracasu, prohlásil, že má Venezuela nejspolehlivější volební systém na světě a že je to země s nejzdravějším demokratickým systémem.