Kdo je David Irving?

Kontroverzní 72letý britský publicista a spisovatel, v oboru historie samouk, se zabývá především nacistickým Německem. Objevil řadu neznámých pramenů a svědectví, s historickými fakty však zachází podle svých kritiků značně svévolně.

Irvingovy teorie

Koncem 80. let dospěl k tezi, že "plynové komory neexistovaly a šest milionů Židů nezemřelo", kterou později na základě studia sovětských archivů přehodnotil. V biografii Hitlerova válka (vyšla r. 1977) tvrdí, že až do října 1943 neměl Hitler o konečném řešení židovské otázky ani tušení. Deník Anny Frankové označil v 70. letech za podvrh.

Kde ho nemají rádi

V únoru 2006 byl v Rakousku odsouzen ke třem letům vězení. V prosinci byl ale propuštěn poté, co mu zmírnili trest na jeden rok. Předtím byl odsouzen již několikrát, zejména v Británii a Německu. Některé země mu brání ve vstupu na své území.

"Příjezd do Varšavy, přeprava do čtyřhvězdičkového hotelu, uvítací prezentace Irvinga," slibuje první den účastníkům zájezdu.

Svému hostiteli za "jedinečný" výlet turisté zaplatili okolo 50 tisíc korun. Na oplátku jim je přislíben jedinečný zážitek v podobě výletu po Polsku.

Médii i tajnou službou ostře sledovaný a židovskými organizacemi odsuzovaný zájezd má na programu vyhlazovací tábor Treblinku, bývalý Hitlerův hlavní stan Vlčí doupě, či někdejší Varšavské ghetto. Možná navštíví i Osvětim.

A jako bonus David Irving, nejznámější to popírač holocaustu na světě, přichystal svůj vlastní výklad toho, co se za druhé světové války "opravdu" dělo.

"Ano, je už v Polsku, v Krakově," potvrdila včera Irvingova mluvčí Jaenelle Antasová. Sám Irving na webu sdělil, že se chystá do Osvětimi, ale jinak s médii mluvit odmítá.

"Nechci sdělovat žádné podrobnosti," řekl včera HN. Na otázku, zda na jeho příjezd nějak reagovaly polské úřady, pak e-mailem odpověděl: "Zatím mě nekontaktovaly."

Irvinga sleduje polská tajná služba ABW a podle jejího mluvčího je připravena zasáhnout, pokud by řekl cokoli protizákonného. Stejně tak budou kontroverznímu Britovi v patách i odborníci z Institutu národní paměti.

V minulosti totiž Irving nechvalně proslul tím, že popřel například existenci plynových komor v koncentračních táborech či program cíleného vyhlazování Židů, jemuž například jen v Treblince padlo za oběť okolo 800 tisíc lidí.

V Polsku hrozí za popírání holocaustu až tři roky vězení. Irving kvůli svým teoriím za mřížemi již pobýval - v Rakousku.

Zájezd do Polska každé dva roky 

O svém zájezdu historik tvrdí, že je zcela vykoupený převážně americkými a britskými příznivci, a pro velký zájem jej prý hodlá opakovat každé dva roky.

Poláci, kteří Irvinga před třemi lety ze své země vyhostili za "vychvalování Hitlera" a antisemitismus na knižním veletrhu ve Varšavě, jsou jeho plány pobouřeni.

"Polská vláda ví, kdo je David Irving, jaké má názory a čeho chce svým výletem dosáhnout," řekl profesor Władysław Bartoszewski, polská morální autorita, bývalý vězeň nacistických i komunistických táborů a nyní zmocněnec pro polsko-německé vztahy. "Na pokusy negovat historická fakta mohu jen odpovědět: My víme, jak to doopravdy bylo."