Václav Klaus po krátké době opět kritizoval Ústavní soud. Ten podle prezidenta dnes svým rozhodnutím o neústavnosti snížení platů soudců rozdělil české občany na dvě kategorie - na soudce a ty ostatní.

Premiér Petr Nečas (ODS) stručně vzkázal, že rozhodnutí soudu nezbývá než respektovat. Pro budoucnost bude podle něj potřeba zvláštní zákon, který se bude týkat platu soudců, aby byli vyňati ze zákona o platech veřejných činitelů.

Soud zrušil čtyřprocentní snížení platů soudců, neboť se podle něj jednalo o protiústavní krok. Změna zákona dopadla na mzdy soudců obecných soudů na začátku letošního ledna a měla platit do konce roku.

Nález Ústavního soudu vstoupí v platnost 30. září. ÚS navázal na své starší nálezy, podle nichž musí být soudcovský příjem stabilní a nesnížitelnou veličinou.

Vláda přitom plánovala další snížení platů soudců. Ústavní soud naznačil, že odmítne také plánované snížení platů soudců v příštím roce o pět procent.

Nečas: Soudci nejsou nadlidi

Nečas odmítl případný podobný postup Ústavního soudu v příštím roce, kdy se objem platů sníží v celé veřejné správě. "Představa, že soudci jsou jediní v této zemi, kterých se to netýká, že jsou to jacísi nadlidi, tak tato představa je intelektuálně bizarní. Všichni musíme držet dech s vývojem ekonomiky," dodal.

"Nedovedu si dost dobře představit, jak se mohou odvážit něco takového obhajovat," komentoval dnešní rozhodnutí soudců prezident, když přijímal ministra průmyslu Martina Kocourka. S narážkou na ústavní soudce také poznamenal, že v osobě ministra přijímá představitele pražské vlády, nikoliv "brněnské".

Klaus řekl, že Ústavní soud udělal "skvělou tečku" za jeho středečním vystoupením ve sněmovně. Prezident dolní komoru vyzval, aby změnila postavení Ústavního soudu tak, aby si nemohl nekontrolovatelně přisvojovat moc a zasahovat do suverenity parlamentu.

Politici včetně prezidenta kritizují především loňské rozhodnutí soudu, kterým byly v důsledku zrušeny předčasné parlamentní volby plánované na loňský podzim. Voliči tak o novém složení sněmovny rozhodovali až v řádném termínu letos v květnu.

Ústavní soudci v dnešním nálezu kritizují opakované snahy zasahovat do soudcovských platů, jsou prý ve srovnání s jinými profesemi příliš časté.

Ve svých důsledcích to prý vede "k sestupu soudcovského stavu uvnitř středostavovské společenské vrstvy, jeho příjmové degradaci ve vztahu k ostatním právnickým povoláním a k umenšování jeho potřebné společenské prestiže," stojí v nálezu. Reálné příjmy soudců se podle ÚS od 90. let snížily.