Středočeský hejtman David Rath omezuje proplácení regulačních poplatků v krajských zdravotnických zařízeních a žákovské jízdné zdarma, tedy obě velká předvolební lákadla, která ČSSD pomohla vyhrát krajské volby na podzim 2008.

Doprava do škol zdarma se týkala žáků a studentů od šesti do 19 let, kteří mají trvalé bydliště a školu ve středních Čechách. Ročně dával kraj na úhradu jízdného kolem 250 milionů korun.

Rath v pondělí uvedl, že od nového školního roku si děti budou platit jízdné sami, mohou ale požádat o zpětné proplacení. Středočeský kraj podle něj k tomuto opatření přimělo zneužívání současného systému. Hejtman očekává, že díky změně se ročně ušetří 25 až 50 milionů.

"Zjišťuje se, že někteří studenti či žáci si nechávají proplatit cesty na různé kroužky, pak jedou někam za kamarády, pak jedou někam za babičkou v místě té školy, a to všechno hradil kraj, protože nebylo možné mít pevný kontrolní mechanismus," poznamenal Rath.  

"Zájemci budou muset vyplnit žádost, kde bude uvedené jméno, adresu, bankovní spojení. Dále musí částku doložit platným daňovým dokladem a následně odeslat na kraj," popsal již dopoledne postup Rath v rozhovoru pro Radiožurnál.

Proplácení poplatků až zpětně

Střední Čechy brzy zůstanou jediným krajem ovládaným sociální demokracií, který bude pacientům proplácet zdravotnické poplatky. Od srpna chtějí převzít tzv. plzeňský model, kdy kraj vracel poplatky zpětně pacientům, kteří o ně písemně požádali.

Právě Plzeňský kraj v pondělí oznámil, že s úhradou od poloviny prázdnin skončí. Ostatní kraje pod vedením hejtmanů z ČSSD s touto praxí skončily v červnu, mimo jiné kvůli výhradám Evropské komise. Verdikt rady Plzeňského kraje mají v září potvrdit ještě zastupitelé.

"Kompenzace tzv. regulačních poplatků byla sice dobře míněna, ale s předpokladem, že po vítězství ČSSD by byl okamžitě podán návrh na zrušení poplatků. Ale takovým velmi důrazným podmětem byla připomínka Evropské komise, že se tím, že platíme jenom někomu, dopouštíme jisté diskriminace," řekla Radiožurnálu před hlasováním rady hejtmanka Milada Emmerová.

Podle Ratha proti způsobu, kterým proplácí poplatky kraj, jež vede jeho spolustranice, nemůže Evropská komise nic namítat. "Takto budou žádat o dar konkrétní pacienti. Mohou žádat i ti, kteří navštívili soukromé nemocnice, kde ale není jasné, jestli jim kraj vyjde vstříc," řekl ke svému plánu Rath.

Středočeský hejtman řekl, že trochu nerozumí rozhodnutí ostatních krajů, které proplácení poplatků rychle ukončily. Přisuzuje to tomu, že v ostatních regionech byli sociální demokraté pod tlakem svých koaličních partnerů. Ve středních Čechách vládne jednobarevná menšinová vláda ČSSD.

"My samozřejmě negarantujeme každému pacientovi, že ten dar od kraje dostane. V krajských zařízeních má určitě větší šanci, že rada kraje rozhodne v jeho prospěch, než třeba v soukromém zařízení," přiznal Rath. Podstatné ale podle něj je, že pacienti soukromých zařízení nejsou ze systému vyňati. Žádosti budou čtyřikrát ročně schvalovat radní

Za zhruba rok a půl, kdy kraje vedené sociálními demokraty poplatky hradily, vydaly přes 600 milionů korun. Plzeňský kraj loni za poplatky od února do konce roku zaplatil 7,6 milionu, letos zatím radní schválili ke konci dubna vrácení poplatků za tři miliony korun ke konci dubna. Zhruba 60 procent lidí, kteří o proplácení žádali, byli senioři.