Občanská demokratická strana prohrála parlamentní volby především proto, že ztratila důvěru svých voličů, řekl v projevu na 21. kongresu ODS místopředseda a lídr ODS Petr Nečas. Snaha získat důvěru zpět je podle něj dlouhodobý proces, pokud se však nepodaří, ODS hrozí, že přijde o pozici nejsilnější strany v pravé části českého politického spektra.

"Stojíme v klíčovém bodě pro naši budoucnost. Ano, čelíme jedné z nejvážnějších existenčních otázek v historii ODS," upozornil Nečas. Politická mapa ČR se po volbách změnila, napravo pro občanské demokraty podle něj vyrostla mnohem silnější konkurence než kdy dřív.

"Určitě nás ale poškodily i konkrétní medializované případy a jména," poznamenal Nečas. Konkrétní kauzy neřekl, každý si prý alespoň na jednu vzpomene.

"Musíme říct jasné stop těm, kteří v politice hledají především uspokojení svých vlastních ekonomických zájmů a nikoliv prosazování ekonomických názorů. Pokud toto neuděláme, nevrátí se důvěra našich voličů," řekl lídr, který před dvěma měsíci v čele strany vystřídal předsedu Mirka Topolánka.

Ten kongresu adresoval vlastní zprávu, v níž podobně jako Nečas rozebral důvody současné situace ODS.

Ve dvanáctistránkovém dopise Topolánek vyzval delegáty k provedení maximální generační změny a podpořil jako svého nástupce Petra Nečase. Varoval, že ODS může kvůli vzestupu nových pravicových stan přijít o další voliče, i když to přímo nevyslovil, vymezil se tak proti novým koaličním partnerům ODS - TOP 09 a Věcem veřejným.

Za poklesem popularity ODS stojí podle Topolánka přirozená touha po změně, které ODS nedokázala vyhovět a která si žádá generační obměnu.

"Za propad ke dvaceti procentům mohou události posledních měsíců před volbami," uvedl s tím, že nechce vyslovovat jakékoli závěry, které by mohly vyznít jako vyřizování osobních účtů a vedly k dalšímu propadu. Po sociologicky laděné analýze propadu ODS u voličů si nicméně neodpustil pojmenovat několik personálních chyb, které učinil.

"Těmito chybami je jednoznačně posazení Vlastimila Tlustého na post ministra financí, znovuzvolení Václava Klause prezidentem republiky a nominace Jana Fischera na post premiéra," uvedl Topolánek.

Delegáti si vyslechli také zdravici prezidenta Václava Klause, který rovněž podpořil Nečas. "Věřím, že si zvolíte předsedu, který má mezi vámi i ve veřejnosti důvěru, a myslím, že takového kandidáta máte," napsal Klaus, jenž byl zakladatelem ODS a řadu let tuto stranu vedl. 

Klaus připomněl, že se před dvěma lety vzdal na kongresu funkce čestného předsedy ODS, protože měl obavy o její další směřování. Prezident soudí, že ze stejného důvodu opustila ODS část voličů.

Změna tři měsíce před volbami, kdy rezignoval tehdejší předseda Mirek Topolánek a v roli lídra ho nahradil Nečas, přišla podle Klause pozdě. Prezident očekává, že byla počátkem hlubších změn, které má šanci kongres udělat.

Boj o širší vedení

Na kongres se letos sjelo více delegátů, než dosud bývalo obvyklé. Strana totiž nedávno změnila způsob jejich výběru, nyní je velikost regionálních delegací závislá i na jejich volebním výsledku. Například z dosud vždy silného Ústeckého kraje se delegace zmenšila.

S vlivnými posty ve straně sev spbpti rozloučili odcházející místopředsedové a někdejší ministři Petr Bendl, Petr Gandalovič a Ivan Langer. Ten trojici označil za "pápáklub". Volební manažer Langer, který se sám do sněmovny nedostal, označil volební kampaň strany před květnovými volbami za úspěšnou. Nemohla ale podle něj napravit "poškozenou značku" ODS.

Předvolební stav ODS Langer přirovnal k "zarostlému, špinavému, ne příliš libě vonícímu bezdomovci", který nabízí hodinky Rolex. "Poškozená značka, otřesená důvěryhodnost, poškozený oslabený lídr, výměna lídra, vnitřní spory a aféry. Prostě jsme ztratili svůj domov, své voliče a byli jsme těmi bezdomovci," řekl.

Kampaň se podle Langra neřídila emocemi, ale heslem, že ODS musí fungovat jako firma - "Výzkum, výroba, prodej," řekl. Strana se podle něj ale "profesionálně" nechovala a doplatila na to. Volební kampaň podle Langera nemohla ODS přeceňovat. Jejím cílem proto prý bylo udělat z voleb referendum o Jiřím Paroubkovi, motivovat co nejvíce voličů ODS a odradit co nejvíce voličů ČSSD.

Tato taktika podle Langra vyšla, i když ODS nakonec zaznamenala velkou ztrátu a těsně prohrála i s ČSSD. Sázka o to, kdo vyhraje volby, s volebním manažerem ČSSD Jaroslavem Tvrdíkem, ale prý byla nejlépe prohranou sázkou v jeho životě. 

Jednání vrcholného orgánu ODS začalo promítáním krátkého šotu a českou hymnou. Kongres po zahájení zvolil potřebné orgány a vyslechl si Nečasovu zprávu. Následovala vystoupení předsedů dvou stran, se kterými nyní ODS jedná o vládní koalici, tedy za TOP 09 Karla Schwarzenberga a za Věci veřejné Radka Johna.

Zatímco při volbě předsedy strany zřejmě Nečas nebude mít soupeře, o obsazení funkcí místopředsedů se na kongresu utká více kandidátů. Důležitou roli přitom budou hrát i zákulisní dohody regionů.

Nečas tak nemusí prosadit vedení, které by bylo úplně podle jeho představ.  Ze současných místopředsedů obhájí svou funkci zřejmě jen David Vodrážka.

Nominace z regionů do místopředsednické funkce získali právě Vodrážka, Miroslava Němcová, Alexandr Vondra, Milan Cabrnoch, Jiří Pospíšil, Pavel Blažek, Martin Kuba, Pavel Drobil. Největší šance přitom zřejmě mají Drobil, Blažek a Cabrnoch, za kterými stojí silné krajské organizace. Nečas uvedl, že mu většina z těchto kandidátů vyhovuje. Náměstka jihočeského hejtmana Kubu by ale ve vedení nechtěl.