ČSSD vzala zpět žalobu na exšéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho a ministerstvo vnitra. Strana se v žalobě původně domáhala omluvy a finanční satisfakce ve výši milionu korun za to, že ji takzvaná Kubiceho zpráva údajně poškodila před sněmovními volbami v roce 2006.

Později Jiří Paroubek oznámil, že o stažení žaloby rozhodl ještě v době, kdy byl ve funkci předsedy ČSSD, na základě doporučení právních zástupců strany ve sporu. "Na mém rozhodnutí pokračovat v občanskoprávním sporu s Kubicem toto stanovisko nic nemění," dodal bývalý šéf strany.

Paroubek se ještě může obrátit na Nejvyšší soud

Soud však spor Paroubka s Kubicem již pravomocně zamítl. Kubice se tak nemusí Paroubkovi omlouvat ani mu platit odškodné. Paroubek může ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Bývalý předseda sociální demokracie se prý cítí být poškozen nepodloženými obviněními, která před volbami v roce 2006 shromáždil ÚOOZ. Dodal, že ho bude v tomto sporu nadále zastupovat advokátní kancelář Brož, Sokol, Novák, která bude komunikovat s médii.

"Postoj ČSSD jen potvrdil, že o spravedlnost nešlo, ale prostě o předvolební hru. Možná se také ČSSD obávala, že by soud rozhodl v její neprospěch a nepřímo tak přiznal, že Jan Kubice nejednal v zájmu žádné konkurenční politické strany a že ani tvrzení uvedená ve zprávě nemusejí být nepravdivá," napsal v tiskové zprávě lídr ODS Petr Nečas.

Městský soud v Praze se žalobou ČSSD na Kubiceho zabýval již jednou - loni v únoru ji zamítl. Pražský vrchní soud pak ale tento verdikt zrušil, navíc na základě námitky podjatosti ze strany ČSSD z kauzy vyloučil soudce Jaromíra Jirsu.

Kubice předpokládal, že vyhraje

Za ČSSD dnes k soudu nedorazil žádný právní zástupce. Krátce poté, co soudce Roman Horáček zahájil jednání, však do jeho rukou doputovalo oznámení strany o tom, že bere žalobu zpět. Soud jej podle něho obdržel v pátek odpoledne. "Soud řízení zastaví," řekl Horáček poté, co se stažením žaloby souhlasili Kubice i právní zástupce ministerstva vnitra.

"Vysvětluji si to tak, že strana sociálnědemokratická pochopila, že ta žaloba je nicotná," řekl Kubice. O záměru ČSSD nevěděl. "Předpokládal jsem, že tuhle část zase vyhraji. Tohle mě mile překvapilo," uvedl.

Také úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že sociální demokraté ke stažení žaloby přistoupila na radu právních zástupců, podle nichž ztratila nyní smysl. ČSSD je ale podle Sobotky stále přesvědčena, že Kubiceho zpráva stranu před volbami v roce 2006 poškodila. "Toto rozhodnutí ČSSD nemá žádný vliv na pokračující soukromoprávní žaloby," uvedl Sobotka v písemné zprávě.

Kubiceho zpráva, která se dostala na veřejnost krátce před parlamentními volbami v roce 2006 a objevila se v ní i jména některých představitelů ČSSD, hovořila o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Podle ČSSD byla zpráva nepravdivá a poškodila její dobrou pověst.

Sociální demokracie v žalobě požadovala finanční zadostiučinění a omluvu za to, že stát a Kubice podle právníků strany obvinili sociální demokracii z propojení s organizovaným zločinem a z ovlivňování policejního vyšetřování. Obvinění obsažená v Kubiceho zprávě přitom podle právníků vycházela z neověřených údajů. Kubiceho zpráva podle nich obsahuje řadu nepravdivých a urážlivých informací.

Soud napoprvé žalobu zamítl. Soudce Jirsa tehdy řekl, že veřejná část dokumentu hovoří o státu nebo státní správě, neveřejná část pak jmenuje konkrétní lidi. "I kdyby se prokázalo, že informace z Kubiceho zprávy nebyly pravdivé, nemohly údaje poškodit sociální demokracii, protože se o ní dokument vůbec nezmiňuje," uvedl Jirsa loni v únoru.

Kubice podle loňského verdiktu při sestavování zprávy neporušil zákon o policii a navíc se neprokázalo, kdo zprávu zveřejnil. Jirsa tehdy také připomněl, že Kubice nebyl kvůli události trestně ani disciplinárně potrestán.

ČSSD se proti verdiktu odvolala a vznesla námitku podjatosti. Sociálním demokratům se nelíbilo, že se ještě před projednáním žaloby, v listopadu 2008, Jirsa účastnil společně s Kubicem diskuse se studenty na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Na diskusi se hovořilo i o Kubiceho zprávě. Jirsa tehdy na úvod svého příspěvku za smíchu studentů řekl, že neví, zda by neměl vyslovit svou podjatost a odejít, protože bude rozhodovat spor týkající se Kubiceho zprávy.

Vrchní soud podle serveru Aktuálně.cz přímo neoznačil Jirsu za podjatého, ale měl za to, že fakt, že na konferenci s Kubicem byl a že slyšel jeho názory, mohlo u ČSSD vyvolat obavy, že podjatý je. Aby odstranil všechny pochybnosti o nepodjatosti soudce, vrchní soud Jirsovi spor odebral.

Kvůli účasti na debatě se studenty dostal Jirsa již dříve výtku od bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), podle kterého Jirsa účastí na debatě pochybil.