Soudcovská unie chce pro justici více peněz, přičemž zdůrazňuje, že je nevyžaduje na platy soudců, ale pro administrativní pracovníky. Tvrdí, že nemá peníze ani na stávající pracovníky, a soudy proto nemají zaplněna ani tabulková místa určená ministerstvem. "Dochází-li na soudech k nárůstu práce, pak nelze šetřit," prohlásil prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Pokud nevzroste počet administrativních pracovníků v justici, soudy se vrátí zpět na úroveň 90. let minulého století, načrtl v pátek novinářům krizový scénář šéf unie Lichovník.

Částečnou naději skýtá záměr rodící se vládní trojkoalice. Vyjednávači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se na čtvrteční schůzce shodli na zvýšení počtu soudních úředníků a asistentů.

"Mezi soudci dochází k určitému rozčarování i k přetížení, protože dlouhodobě narůstá počet věcí, které musí vyřizovat, a k tomu se snižují jejich sociální jistoty... Slýchám od kolegů, a to bohužel od těch opravdu šikovných, že by justici opustili," varoval Lichovník.

O polovinu více případů

Soudcům přibyla práce kvůli ekonomické krizi. Zatímco výkon jiných oborech klesá, soudcům práce paradoxně narůstá, protože lidé a firmy neplatí včas nebo vůbec své závazky a kvůli tomu se zvyšuje počet soudních sporů. "Počet případů, které musely řešit okresní soudy v roce 2009, se u občanskoprávních sporů zvedl o 50 procent oproti roku 2008," řekl prezident unie.

Nárůstem práce je podle něj nejvíce zatížen odborný administrativní aparát, kterému teď navíc zabírají hodně času úkoly spojené s elektronizací justice - například tisknutí nebo skenování dokumentů. S nedostatkem odborných pracovníků tak prý hrozí opětovné prodloužení délky soudního řízení a větší množství nedodělků.

Poslanec ODS Marek Benda ale po čtvrtečním vyjednávání vznikající koalice zdůraznil, že s navýšením státních výdajů na soudnictví nelze počítat. Cílem je podle něj spíše "přelít" peníze ušetřené po odchodu soudců na platy soudních úředníků.

Rodící se koalice se shodla také na záměru snížit platy ústavních činitelů. Lichovník dnes k případnému snížení platů soudců zopakoval své dřívější nesouhlasné stanovisko. Upozornil, že soudci mají už od roku 2008 zmrazené platy a od letošního roku platy snížené jako v podstatě jediní zástupci veřejné sféry.

"Pokud by to mělo být nějaké samostatné opatření, které by směřovalo pouze proti soudcům, pak s tím nemůžeme souhlasit," uvedl s tím, že by se unie zřejmě obrátila na Ústavní soud, který se již několikrát postavil na stranu soudců.

"Soudci jsou sice ústavní činitelé stejně jako poslanci, ale na rozdíl od nich mají být zcela nezávislí na stranické a státní moci. Tak se to jasně píše i v zákoně, že máme být nezávislí i po materiální stránce. A snaha krátit platy soudcům je zásah státní moci, který naši nezávislost nabourává," vysvětloval Lichovník v rozhovoru pro Respekt, proč nesouhlasí s  redukcí svých mezd.