Ministerstvo spravedlnosti nesmí zatím podepsat smlouvu s případným vítězem tendru na provozování elektronického systému domácího vězení. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal kvůli pochybnostem v soutěži předběžné opatření, informuje server Lidovky.cz. Úředníci ve správním řízení chtějí prověřit, jestli ministerstvo spravedlnosti postupovalo při vypisování zakázky v souladu se zákonem.

"Úřad získal pochybnosti o správnosti postupu zadavatele při stanovování kvalifikačních předpokladů v zadávací dokumentaci," sdělil serveru místopředseda úřadu Kamil Rudolecký. Nákup takzvaných elektronických náramků se tak zpozdí nejméně do doby, než ÚOHS o tendru definitivně rozhodne. Vyřešit systém domácího vězení tak zřejmě bude muset až nová vláda. Současná ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová chtěla o zakázce rozhodnout co nejdříve.

Dvoumiliardový tendr na nákup elektronických náramků provázejí i další pochybnosti. V komisi, která posuzuje nabídky, zasedají lidé s vazbami na bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce. Němcova advokátní kancelář také přepracovala zadání zakázky na provozovatele elektronického systému domácího vězení.

Lidové noviny v květnu uvedly, že z původní pětice, která se přihlásila do výběrového řízení, zbývají tři zájemci. Výběrová komise z tendru vyloučila Českou poštu a specialistu na bezpečnostní služby Fenix International. Zbývá tak již jen Telefónica O2 Czech Republic spolu s DCS Systems, konsorcium Siemens-ABL a konsorcium Assecco PDV. Ministerstvo spravedlnosti tuto informaci listu nepotvrdilo.

Hodnotícími kritérii pro výběr vítěze bude z 60 procent cena nabídky, dále návrh řešení systému elektronických náramků a délka záruky za centrální úložiště. Náramky chce úřad začít testovat na podzim.

V současnosti kontroluje Probační a mediační služba dodržování domácího vězení namátkovými kontrolami.