Českým sociálním demokratům se nevyplatilo svržení vlády Mirka Topolánka během českého předsednictví v Evropské unii ani odkládaní voleb. V pondělních reakcích na výsledky českých voleb se na tom shoduje slovenský tisk.

„Paroubkovi se vymstila přetaktizovaná partička, kterou sehrál minulý rok. Nejdřív sestřelil vládu Mirka Topolánka, a to přímo uprostřed českého předsednictví v EU. Pak se najednou lekl úspěchu a zablokoval podzimní volby. Byl si však jistý, že do května jeho podpora ještě vzroste," napsaly Hospodárske noviny s tím, že Paroubek zřejmě nepočítal s tím, jaké ekonomické problémy budou mít země s levicí u moci, zejména Řecko.

"Jakým skvělým terčem by pro ČSSD byla nestabilní vláda na čele s nepříliš populárním Mirkem Topolánkem," poznamenala Pravda. Pokud by se volby konaly loni na podzim, nové strany TOP 09 a Věci veřejné by podle ní nemohly slavit takový úspěch jako o víkendu.

Svátek demokracie

Občanští demokraté tak podle Pravdy mohou za dobrý výsledek vděčit spíš štěstí a chybám ČSSD než své vlastní šikovnosti. "ODS může děkovat Topolánkovi, že si pustil hubu na špacír a jako její předseda skončil," pokračovala Pravda.

Deník Sme soudí, že hlavním odkazem českých voleb je rozčarování z výkonu celé politické elity, jelikož dvě největší strany ČSSD a ODS ztratily hlasy i mandáty a historická KDU-ČSL skončila mimo sněmovny.

"Čeští voliči ukázali, jak má vypadat svátek demokracie. Jestli byl duben v Maďarsku ´revoluce´, pak květen v Česku je třetí pražská defenestrace," uvedl list s odkazem na drtivý úspěch strany Fidesz v dubnových maďarských volbách.

Poláci: Hlas pro terapii

Také polské noviny si všímají toho, že Češi měli už dost dosavadních politických elit a místo pro pěkné sliby hlasovali pro terapii. Lidi v Česku "unavila levicovo-pravicová válka vedená příšerným stylem", napsal v komentáři týdeník Polityka.

Rzeczpospolita připomíná, že frustrace voličů ne vždy vede k dobrým výsledkům: často se ukazuje, že noví politici jsou značně horší než ti staří, a mnohohlavé koalice, v nichž nikdo nemá takovou většinu, aby dokázal udržet na uzdě ostatní, jsou jednoduchý recept na politickou paralýzu.

Nicméně následek politického rozdrobení může být v případě Česka překvapivý: jednotná koalice, v níž stmelujícím prvkem může být věrnost rozpočtovému konservativismu, píše Rzeczpospolita. Zda taková koalice skutečně vznikne a zda bude fungovat efektivně, se teprve ukáže. "Už nyní se dá ale říci, že Češi v jednom ohledu ukázali, že jsou dospělí: vybrali si trošku bolestivou terapii místo pěkných slibů," hodnotí výsledky Rzeczpospolita.

List Žycie Warszawy si všímá i kulturní zajímavosti: Pokud se premiérem skutečně stane Nečas, povede vládu tak laické země, jakou je Česko, praktikující katolík z Moravy, vzorný otec čtyř dětí, jehož největším hříchem je závislost na čokoládě.

Ve stínu Gruzie

Ruský tisk si českých voleb příliš nevšímá, více se věnuje nadcházejícím obecním volbám v Gruzii, které jsou považovány za test pro prezidenta Michaila Saakašviliho.

"Většina předpovědí v předvečer voleb počítala ne-li s přesvědčivým, tak jistým vítězstvím sociálních demokratů. V ekonomické krizi mnozí kvitovali jejich sliby zvýšit penze a platy státních zaměstnanců, prodloužit mateřskou dovolenou a zajistit bezplatné vzdělávání a zdravotní péči," připomněl list Kommersant. "Mnozí (v EU) se obávali, že sociální demokraté při přesvědčivém vítězství a sestavení menšinové vlády za podpory komunistů spustí ekonomiku na šikmou plochu v snaze splnit těžko splnitelné sliby," dodal.

Izvestija pod titulkem "Češi kráčí doprava" rovněž zdůrazňují, že navzdory vítězství sociálních demokratů bude zemi vládnout středopravá koalice. Na vztazích mezi Moskvou a Prahou se to podle expertů neprojeví, i když pro Moskvu bývá ve střední Evropě příhodnějším partnerem levice, jak prý o tom svědčí příklady Bulharska a Maďarska.

"Naděje na to, že Evropská unie se bude posouvat k společné zahraniční politice, se nepotvrdily. Každý stát se proto snaží sám zajistit si své zájmy ve dvoustranných vztazích. Pro Česko je Rusko nesporně důležitý partner. S levicovou vládou by ovzduší bylo příznivější. Ale objektivní realita diktuje nezbytnost diverzifikovat vztahy, a proto na ideologickém zaměření českého kabinetu málo záleží - bude muset řešit své problémy a bez součinnosti s Ruskem se neobejde," citoval deník názor experta Fjodora Lukjanova.