Na palubě lodí, které se v neděli střetly s izraelským námořnictvem, byli i Češi. „Můžeme potvrdit informace, že v konvoji byli Češi. Jsou to tři čeští novináři, dva z České televize, jedná se o Petra Zavadila a Jana Línka, třetí novinář je na volné noze, Zdeněk Lokaj," řekl HN český konzul v Izraeli Dušan Králík.

"S velkou pravděpodobností jsou v pořádku, bez zranění. Zdá se též velmi pravděpodobné, že mezi samotnými aktivisty nikdo z Čechů nebyl. Víme ale už také o čtvrté osobě, která tam byla, a tím je režisér Alexandr Vojta. O tom, že se plavby budou účastnit, jsme nevěděli," dodává konzul.

Izraelská bojová plavidla zaútočila na mezinárodní flotilu šesti lodí, které vezly propalestinské aktivisty a pomoc do pásma Gazy, v neděli večer. Agentury hovoří o nejméně deseti mrtvých a asi třicítce zraněných.

Izrael: Začali aktivisté

„Je to zločinné,“ komentovala izraelský útok pro HN Audrey Bomseová, mluvčí mezinárodní organizace Free Gaza Movement, která za vysláním humanitárního konvoje stojí. 

Napadenou flotilu vedla turecká loď, jejíž kapitán při střetu zemřel. Svědci z lodi tvrdí, že na ni izraelské námořnictvo spustilo palbu a nakonec se dostalo i na její palubu. Turecké ministerstvo zahraničí označilo izraelský útok na flotilu za nepřijatelný, asi deset tisíc lidí demonstrovalo před izraelským konzulátem v Istanbulu. 

Tvrdý zásah už odsoudila i Francie a vyslanec OSN na Blízkém východě. Řecko odložilo plánované vojenské cvičení s Izraelci a návštěvu velitele izraelského letectva.

Izraelci ale mají o nedělních událostech vlastní verzi. "Na naše jednotky se střílelo ostrými náboji. To oni začali s násilím, to je jasné na sto procent," řekl BBC mluvčí izraelské armády Mark Regev. Jeden z izraelských ministrů zároveň okamžitě vyjádřil politování nad tím, že při zásahu zemřeli lidé.

Dítě na palubě

"Z obrázků z turecké lodě, které jsou zachyceny na videu, je vidět, jak izraelští vojáci skákají na loď z vrtulníků, několik lidí tam lidí bylo zabito," oponuje mu ale Bomseová.

"My nemáme žádný důkaz, že by naši lidé kladli odpor. Izraelci jsou na té lodi stále, prohledávají ji, nepřekvapilo by mě, kdyby zpětně tvrdili, že tam našli všechny možné typy zbraní. Ale není to pravda, nebyli jsme ozbrojeni. Na palubě turecké lodi bylo například osmnáctiměsíční dítě, nikdo z nás by ho tam nebral, kdyby očekával takovou ozbrojenou konfrontaci. Také tam byla pětaosmdesátiletá žena," řekla HN mluvčí. 

 

Mezinárodní flotila tří nákladních a tří osobních lodí vyplula od břehů Kypru v neděli a přepravovala 700 propalestinských aktivistů a pomoc pro pásmo Gazy. Izraelské hlídkové čluny vypluly z přístavu Haifa s cílem flotilu zastavit. Organizátoři očekávali, že izraelské síly plavidla zastaví a v některém z přístavů je prohledají, jestli nevezou zakázaný náklad.

Izrael akci označil za lacinou politickou show a nikoli za humanitární pomoc Gaze. Nabídl, aby byl náklad vyložen v nějakém izraelském nebo egyptském přístavu, odkud by byl po souši dopraven do pásma. 

Izrael zavedl blokádu pásma Gazy, když se v něm v roce 2007 zmocnil vlády radikální Hamas. Smyslem blokády je Hamas oslabit politicky a znemožnit mu vyzbrojovat se. Izraelská rozvědka totiž zjistila, že s běžnými dodávkami byly občas do Gazy pašovány zbraně, jejich součásti nebo materiál pro domáckou výrobu raket, kterými Hamas ostřeluje izraelské území.

 

Mluvčí izraelské vlády upozornil, že do pásma denně projíždějí z Izraele desítky kamionů s tunami humanitárního materiálu. Prohlásil, že v Gaze není humanitární krize a že obyvatelstvo má dost pohonných hmot, léků i potravin.

Turecko, které roku 2009 změnilo původní vstřícnou politiku vůči Izraeli, je jedním z organizátorů akce. V Istanbulu musela v pondělí zasahovat policie proti davu, který se pokusil zaútočit na tamní izraelský konzulát. Je také hlášen raketový útok na tureckou námořní základnu ve středomořském přístavu Iskenderun u hranic se Sýrií. Zahynulo při něm šest tureckých vojáků, ale tento incident zřejmě se zásahem proti flotile nesouvisí.