Otáčivé hlediště v Českém Krumlově má po středečním jednání na ministerstvu kultury jisté působení do roku 2015. Zástupci města, kraje i státu se shodli na tom, že i po tomto datu by mělo unikátní přírodní divadlo, avšak kritizované památkáři, v zámecké zahradě hrát. O jeho podobě se bude dál jednat, řekli novinářům.

Namísto tří variant řešení jsou po středě ve hře dvě - rekonstrukce stávajícího objektu, nebo vybudování nového, přijatelného i pro památkáře s vytvořením centra exteriérového divadla; pro něj by bylo možné čerpat peníze ze strukturálních fondů EU. Cena takového projektu ale musí být aspoň 100 milionů korun, český stát se na těchto projektech podílí 15 procenty. K tomuto návrhu zůstávají vlažní zástupci Krumlova, Českých Budějovic i Jihočeského kraje.

"Jsem rád, že po dnešním jednání spadla ze stolu varianta vymístění otáčivého hlediště ze zámecké zahrady," řekl dnes jihočeský hejtman Jiří Zimola. Třetí z variant, které vzešly z podzimního setkání všech účastníků, tedy vybudovat novou točnu mimo zahradu, zamítli i představitelé Krumlova a Budějovic.  

Památkáři zvýší pronájem

Ministr kultury Václav Riedlbauch nedávno rozhodl, že Národní památkový ústav (NPÚ) podepíše s městem České Budějovice smlouvu o pronájmu pozemků pod točnou až do roku 2015. NPÚ patří pozemky, Budějovice jsou vlastníkem točny.

Dosud se musela smlouva mez památkáři a městem podepisovat každý rok, také z této skutečnosti plynula četná nedorozumění. Roční smlouva na některé lidi působila tak, že točna končí s datem právě platné smlouvy. Platila však dohoda, že smlouva se každoročně obnovuje.

NPÚ namísto dosavadních 946 tisíc korun bude za pronájem místa v parku chtít dva miliony korun, počítá s tím připravovaná smlouva. Ředitelka NPÚ ve středu řekla, že památkáři musejí požadovat cenu obvyklou v místě. Navíc pronajímají areál včetně letohrádku Belarie. Primátor Budějovic Juraj Thoma uvedl, že městská rada bude pravděpodobně na svém čtvrtečním jednání novou cenu akceptovat, a smlouva by tedy měla být podepsána.

Protest UNESCO

Přes pět let nyní mají především Jihočeši na to, aby rozhodli o budoucí podobě scény. Rekonstrukce by ji čekala tak jako tak, z technického hlediska dosluhuje a kromě úprav, které kvůli většímu souladu točny s okolím vyžadují památkáři, by se mohl také zvýšit divácký komfort. "My musíme hlavně vyslyšet hlas lidu, který chce zachovat otáčivé hlediště," řekl ČTK českokrumlovský starosta Jiří Jedlička. 

Památkářům se současná točna, která stojí v zahradě od konce 50. let, nelíbí. Vadí i světovému výboru UNESCO, který Krumlov zapsalo v roce 1992 na seznam světového dědictví. Točna však tehdy nebyla zakreslena na plánech, které úředníci posuzovali.

Vrchní ředitel ministerstva kultury Zdeněk Novák však dnes připomněl, že Krumlov byl na seznam zapsán díky jiným hodnotám, než je zámecká zahrada, jako je tomu třeba v případě zámku v Kroměříži. "Pokud se ve městě nevystoupá na věž kostela sv. Víta, točna není jinak odnikud vidět," uvedl. Na počátek května se proto připravuje konference, která se bude zabývat vztahem točny k hodnotám, pro něž byl Krumlov na seznam UNESCO zapsán.