Rok 2009 byl podle onkologů z hlediska léčby rakoviny "nejlepší v historii". Ke specialistovi a odpovídající léčbě se totiž dostali všichni ti, kteří to potřebovali.

Letošek by ale kvůli pokračující finanční krizi mohl být složitější. Těch, kteří onemocní nějakou onkologickou chorobou, totiž každoročně asi o pět procent přibývá. Zdravotní pojišťovny přitom na pojistném kvůli nezaměstnanosti vybírají méně než v předchozích letech.

Onkologická léčba stojí české zdravotnictví každý rok několik desítek miliard korun. "Letos je finanční krize a tak víme, že zdravotní pojišťovny nebudou moci na onkologickou léčbu dávat více peněz," řekl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Podle něj se však s největšími pojišťovnami podařilo vyjednat, že těm nejhůře postiženým pacientům bude léčba hrazena ve stejném rozsahu jako v roce 2009. Onkologové nechtějí péči snižovat ani u pacientů s lehčím průběhem nemoci. Podle Vorlíčka by se však mělo více dbát na prevenci a také pečlivěji kontrolovat využití peněz.

"Většina lidí přichází k lékaři pozdě, tedy ve chvíli, kdy už rakovinu nedokážeme vyléčit, ale pouze pacientovi prodloužit život," posteskl si Vorlíček.
Lékaři odhadují, že letos přibyde asi 76 tisíc nově diagnostikovaných onkologických pacientů. Sedmadvacet tisíc lidí pak na nádorová onemocnění zemře - toto číslo je neměnné už několik let a znamená, že na rakovinu v Česku zemře zhruba každý třetí člověk.
 
Podle Vorlíčka bude nemocných v příštích letech ještě přibývat. Léčba je totiž stále dostupnější a úspěšnější a česká populace stárne. Podle něj se však léčba rakoviny do 10 až 15 let dostane "za hranici ufinancovatelnosti".
 
Nejvíce lidí podle onkologů trpí nádorem tlustého střeva. V tom Česko vede světový žebříček. Dalším častým nádorovým onemocněním je rakovina prsu u žen, i když tady se s rostoucí prevencí daří nemoc často zastihnout v nižším stádiu.