Vyplývá to z exkluzivního internetového průzkumu společnosti SANEP, který se uskutečnil ve dnech 11. až 14. ledna 2010 na vybrané skupině 9130 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18 až 69 let.

Většina respondentů viní za mnohdy katastrofální stav těchto pozemních komunikací představitele obcí a měst, v jejichž působnosti se neupravené chodníky nacházejí.

Jak se však ukazuje, zasněžené a zledovatělé chodníky budou trápit obyvatele většiny našich měst a obcí po celou zimu, neboť na jejich údržbu chybí v obecních pokladnách dostatečné finanční prostředky.

Jako ohrožení zdraví a života vnímá stávající neupravené chodníky 68 % dotázaných. Nespokojeno je pak s údržbou chodníků v působnosti měst a obcí 70,2 % dotázaných.

Jako selhání odpovědnosti měst a obcí, které mají podle stávající úpravy zákona o pozemních komunikacích povinnost spravovat a udržovat svůj majetek, vnímá neudržované chodníky 70,9 % dotázaných.

Vyvození zodpovědnosti z katastrofálního stavu chodníků v některých městech a obcích požaduje po představitelích místních samospráv, do jejichž působnosti neudržované komunikace patří, 79,7 % dotázaných. Ostatně stejně města a obce sankcionovala majitele domů, kteří v předešlé zákonné úpravě měli odpovědnost za údržbu chodníků, v jejichž těsné blízkosti se nacházely jejich nemovitosti.

I přesto, že podle 46,2 % dotázaných byly chodníky lépe upravené, když za jejich údržbu nesli odpovědnost majitelé nemovitostí, před nimiž se tyto komunikace nacházely, návrat dané legislativy do původní podoby by uvítalo pouze 32,3 % dotázaných. Naopak 53,6 % dotázaných je proti takovéto změně zákona.