Mirek Topolánek oprášil necelých pět měsíců před květnovými volbami jeden z velkých taháků, se kterými jeho ODS vyhrála už volby v roce 2006: jednotnou sazbu DPH. Topolánek HN prozradil, že sjednocení sazeb DPH bude v případě volebního vítězství jako předseda ODS osobně prosazovat.

„Souhlasím s ministrem Janotou, který velmi tiše říká, že je čas pro sjednocení obou sazeb DPH. V situaci krize bych volal po tom, aby bylo sjednocení DPH rozpočtově pozitivní,“ řekl předseda ODS v rozhovoru pro HN, který vyjde v pátek.

Topolánkova podmínka, aby stát na sjednocení DPH neprodělal, znamená jediné: Česko by muselo místo dnešní snížené sazby 10 procent a základní sazby 20 procent přijmout jednotnou sazbu DPH minimálně 17 procent.

HN spočítaly, že už při jednotné sazbě DPH 16 procent by veřejné rozpočty tratily ročně 12 miliard. A při jednotné sazbě DPH 15 procent pak dokonce 30 miliard.

„Naším ideálem je jednotná DPH 15 procent, ale při současném stavu veřejných financí si ji nemůžeme dovolit. Je zřejmé, že pod 17 procent se v příštích letech nedostaneme,“ upřesňuje Topolánkův stínový ministr financí Martin Kocourek.


Snížená DPH, kterou chce ODS zvýšit, se ukázala v době krize jako jedna z nejstabilnějších daní, na niž se může rozpočet (na rozdíl třeba od daní z příjmu) vždycky spolehnout. Na druhou stranu by ale zvýšení nižší sazby DPH o sedm a víc procent citelně zdražilo jídlo, léky, ale i třeba veškerou hromadnou dopravu.

Zároveň s tím by ale díky mírnému snížení základní sazby DPH klesla cena většiny zboží. Třeba cena elektřiny, bot, oblečení, benzinu a nafty, kosmetiky nebo prášku na praní.

ODS bude mít problém svou vizi jednotné DPH prosadit. Jednoznačně proti sjednocení DPH je ČSSD i komunisté. „ODS se zvýšením DPH na potraviny a léky v žádném případě nepomůžeme,“ říká místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

ctete-v-ctvrtek-530.gif