Kongo, OSN, násilíKřehké příměří mezi konžskou armádou a povstaleckými jednotkami Laurenta Nkungy některým z uprchlíků umožnilo zamířit zpět ke svým domovům, napsala agentura AP. V důsledků bojů v oblasti však hrozí humanitární krize obrovských rozměrů.

Zástupci Evropské unie potvrdili, že do Konga pošlou humanitární pomoc, váhají však s vysláním vojenských sil. Jednotky rebelů jsou rozmístěny kolem východokonžského města Goma. V oblasti v sobotu podle agenturních zpráv panoval relativní klid. Pořádek se snaží zajistit vojáci OSN. Většina členů konžské armády oblast opustila.

Víc ke konžské krizi

Vůdce povstalců Nkunda uvedl, že chce do měst vpustit humanitární pracovníky, aby poskytli pomoc civilnímu obyvatelstvu. Rozvoz potravin lidem se vesměs daří, ale do některých míst rebelové odmítli bez zvláštního povolení pustit například členy humanitární organizace International Medical Corps a řidiče taxíků.

Rvačky o příděly potravin

"Už tři dny jsme neměli nic k jídlu," řekla reportérům žena, která se svými dvěma dětmi prchá před násilím skoro týden. Na některých místech docházelo v pátek ke rvačkám o příděly potravin.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval vedoucí představitele USA, Evropské unie a Africké unie, aby učinili vše, co je v jejich silách, pro vyřešení krize. V Kongu jsou v sobotu ministři zahraničí Francie a Británie Bernard Kouchner a David Miliband, aby posoudili tamní humanitární a bezpečnostní situaci.

Kvůli krizi bude svolán regionální summit

Kouchner uvedl, že na humanitární pomoci se zástupci EU již dohodli, možnost vyslání vojenských jednotek do Konga se prý ale musí ještě posoudit. Agentury hovoří o zhruba 1500 vojácích EU, kteří by v zemi případně posílili přetížené jednotky OSN.

Britský náměstek pro Afriku, Asii a OSN Mark Malloch-Brown řekl, že posílení kontingentu OSN v Kongu britskými jednotkami přichází v úvahu v případě, že vojáci OSN při řešení konfliktu selžou. Miliband podotkl, že je třeba situaci řešit politicky.

Vedoucí představitelé EU a AU navrhli kvůli konžské krizi svolat regionální summit. S účastí na takové schůzce souhlasili
i konžský prezident Joseph Kabila a jeho rwandský protějšek Paul Kagame.