zelenina_rajcata__192x128_.jpgEvropská komise (EK) chce, aby školáci v EU svačili zdravěji, a proto v úterý navrhla zavedení ovoce a zeleniny do škol zdarma. Na čerstvé ovoce a zeleninu chce dětem přispívat každoročně až 90 miliony eur (asi 2,12 miliardy korun), do vlastní kapsy by však měly sáhnou i ty státy, které se programu "Ovoce do škol" budou chtít zúčastnit.

 

Podle údajů Evropské komise má 22 milionů dětí v Evropské unii nadváhu, více než 5 milionů je obézních. A vyhlídky do budoucna nejsou nijak růžové, počet obézních dětí má každý rok růst o 400.000. V České republice se s nadbytečnými kilogramy potýká čtvrtina školáků, každý desátý žák mezi šesti a 12 lety je obézní.

 

Čtěte více o potravinách

 

"Abychom si uvědomili, jak vážným problémem je nadváha dětí, stačí se projít jakoukoliv hlavní ulicí v Evropě," uvedla komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerová-Boelová. "A s tím je třeba něco udělat," dodala.

 

Nejméně zeleniny v EU se jí na Slovensku

Program "Ovoce do škol" vychází z vědeckých studií, které ukazují, že zdravé jídelní návyky si lidé vytvářejí v dětství a pokračují v nich v dospělosti. Světová zdravotní organizace doporučuje denní příjem 400 gramů ovoce a zeleniny na osobu. Většina Evropanů tolik ovoce a zeleniny za den "nespořádá", průměrně to je podle údajů z předloňska 380 gramů, na Slovensku, nejméně v EU, dokonce jen 200 gramů. Evropská komise upozorňuje, že zejména u mládeže spotřeba klesá.

 

Podle Evropské komise však jen dávat dětem ve školách k svačině místo sladkostí a dalších nezdravých pamlsků čerstvé ovoce a zeleninu nestačí, školáky je třeba o zdravém životním stylu informovat.

 

"Zeleninový program" ale nebude pro zúčastněné země zadarmo

Státy, které by se chtěly na programu podílet, by z vlastní kapsy zaplatily polovinu nákladů, v případě nejchudších regionů by šlo o čtvrtinu.

 

První pokus zavést do škol ovocné a zeleninové svačiny podnikla eurokomisařka už začátkem minulého roku. Tenkrát navrhovala rozpočet ve výši osmi milionů eur, přesto její plán ministři zemědělství "sedmadvacítky", včetně českého, zamítli. Pokud by unijní ministři tentokrát souhlasili, dostaly by první děti ovoce zdarma ve školním roce 2009/2010.