Zřejmě s nejtvrdším vyjádřením přišel v pátek místopředseda zahraničního výboru Evropského parlamentu Michael Gahler: podle něj je návrh zákona útokem na svobodu tisku, občanská práva a základní demokratické principy Evropské unie.

"Předchozí vláda premiéra Mikuláše Dzurindy byla také pod tvrdou kritikou médií. Ale vzhledem ke své pevné víře v demokracii a základní práva, by se k takovému kroku nikdy neodhodlala," dodal Gahler, který je jako německý europoslanec členem parlamentní lidovecké frakce.

ČTĚTE VÍCE

Slovenské noviny se spojily proti Ficovi kvůli sedmi tiskovým hříchům

Místopředseda zahraničního výboru rovněž upozorňuje, že Evropa nesmí v této věci zůstat pasivní, dokud návrh tiskové zákona nezmizí. Není to prý ostuda jen pro Slovensko, ale i pro celou Evropskou unii. Gahler zároveň vyzval Evropskou komisi a členské státy EU, aby se situací na Slovensku zabývali. Mluvčí Evropské komise Michael Mann připustil, že komise věnuje tiskovému zákonu pozornost. "Situaci monitorujeme," řekl ČTK.

Gahler nicméně považuje současný přístup unie za nedostatečný a chybí mu celoevropské odsouzení návrhu tiskového zákona. Důvod vidí především v obnoveném členství vládní strany Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica ve Straně evropských socialistů (PES).

Výhrady k tiskovému zákonu má mimo jiné i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Podle jejích zástupců návrh neodpovídá standardu a obsahuje jen málo záruk pro svobodu projevu.

Hojně kritizovanou součástí návrhu zákona je například to, že obsahuje jak právo na opravu, tak právo na odpověď. Součástí navrhovaného zákona je rovněž ustanovení, že právo na odpověď má dotčená osoba i v případě zveřejnění pravdivé informace. Vydavatelům se nelíbí také to, že právo na odpověď mají i státní instituce, což podle nich může vést ke zneužití. Za protiústavní pak označují ustanovení, že redakce nesmí na zveřejněnou odpověď reagovat.

Slovenské noviny vyšly s bílou titulní stranou

Na protest proti tiskovému zákonu vyšly ve čtvrtek s "bílou" titulní stranou a s provoláním Sedm hříchů tiskového zákona. Podle slov šéfa Sdružení vydavatelů periodického tisku Miloše Němečka "chystaný zákon deformuje podstatu novin coby službu čtenářům".

Slovenská média takto protestovala již podruhé. Naposledy upozorňovaly deníky prázdnou titulní stranou na politiku vlády Vladimíra Mečiara, která se snažila ovlivnit obsah opozičních deníků ekonomickým nátlakem. Demokratický svět reagoval na kroky kabinetu nakonec vyloučením Slovenska z integrující se skupiny zemí do Evropské unie a NATO.