tusk-polsko-192-128.jpgPolský prezident Lech Kaczyński dnes jmenoval šéfa liberální Občanské platformy (PO) Donalda Tuska premiérem. Liberálové před necelými třemi týdny s převahou vyhráli předčasné parlamentní volby. Vládnout chtějí společně s Polskou lidovou stranou (PSL).

Padesátiletý Tusk usedá na premiérské křeslo po Jaroslawu Kaczyńském, který je bratrem prezidenta. Kaczyńského konzervativní Právo a spravedlnost po dvou letech vlády odešlo do opozice, kde je ještě postkomunistická koalice Levice a demokrati (LiD).

"Odcházíme se zdviženou hlavou. Byly to dobré roky, všechny ekonomické ukazatele jsou nyní dobré," řekl Jaroslaw Kaczyński.

Prezident se nechce vměšovat

Jména ministrů nové vlády oznámí Tusk zřejmě na středečním zasedání dolní komory parlamentu. S šéfem lidovců a nejspíš budoucím vicepremiérem a ministrem hospodářství Waldemarem Pawlakem prý Tusk dohodl již téměř veškeré podrobnosti koalice.

"Prezident se nechce vměšovat do utváření nové vlády," řekl včera mluvčí hlavy státu Michal Kamiński s tím, že Lech Kaczyński chce nicméně s budoucím premiérem hovořit o programu vlády.

Platforma voličům mimo jiné slíbila, že se bude snažit o rychlé ukončení mise polských vojáků v Iráku, urychlí stavbu dálnic a stadionů, zjednoduší byrokratický aparát a zlepší vztahy Polska například s Evropskou unií nebo Německem.

Korektní spolupráce

Zahraničí uvítalo výsledek polských voleb. Politikové z Bruselu, Berlína či Moskvy si slibují, že spolupráce s Tuskem bude jednodušší než s Kaczyńským, který na mezinárodní scéně tvrdě hájil polské zájmy.

Dnešní jmenování Tuska zároveň znamená konec vlády zřejmě nejslavnějších polských dvojčat. Kaczyńským zůstává do roku 2010 prezidentské křeslo. Prezidentský palác se tak podle politologů může stát tvrzí Práva a spravedlnosti.

Lech Kaczyński už naznačil, že se mu nelíbí některá jména příštích ministrů. Vetovat prezident může některé zákony.

Podle Tuska spolupráce nemusí být vřelá, ale důležité je, aby byla korektní.