Prezident Václav Klaus v úterý dopoledne jmenoval novou koaliční vládu Mirka Topolánka (ODS). K jejímu složení i chybějící většinové podpoře ve sněmovně má ale výhrady. Osmnáctičlenný tým občanských demokratů, lidovců a zelených má nyní třicetidenní lhůtu na to, aby požádal poslance o důvěru. Premiér se již dříve nechal slyšet, že nemíní využít plných třicet dní, které mu dává ústava. Termín klíčového hlasování bude záležet na výsledcích jednání s ČSSD, ta mají začít v nejbližší době.


V průběhu slavnostního ceremoniálu prezident prohlásil, že je to poprvé v historii České republiky, kdy je vláda jmenována nedlouho poté, co předchozí kabinet nezískal důvěru sněmovny. Veřejnost bude podle Klause napjatě sledovat, jak se noví i staronoví ministři ujmou funkcí a jak dopadne hlasování o důvěře. "Naše země si po téměř roce nevládnutí vládu s plnohodnotným mandátem jistě zaslouží a potřebuje ji. Dnešní jmenovací akt nás může k tomu cíli přiblížit," uvedl Klaus.


Prezident již dříve veřejně vytkl Topolánkovi, že pro svou novou vládu nemá domluvenou podporu ve sněmovně, a bude se tak zřejmě spoléhat na "přeběhlíky" z ČSSD. Klaus nelibě nesl i nominaci některých členů kabinetu. Jmenovitě vyjádřil výhrady k novému ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, který bude ve vládě zastupovat Stranu zelených.


Paroubek žádá jednání s ODS v přímém přenosu
Předseda ČSSD Jiří Paroubek trojkoaliční vládu nepodpoří. Řekl to na tiskové konferenci, která se konala v Lidovém domě paralelně v době jmenování vlády na Hradě. Paroubek uvedl, že ho Topolánek s nabídkou jednání o podpoře ještě neoslovil. Pokud oslovení přijde, budou podle něj sociální demokraté požadovat, aby se jednání uskutečnilo za účasti novinářů a "v přímém přenosu do každé domácnosti", aby nemohlo být zkresleno.


Topolánek plánuje nejprve jednat s celou ČSSD, pokud neuspěje, obrátí se na jednotlivce. Paroubek dodal, že poslanci ČSSD nebudou přijímat žádný slib věrnosti, protože jim důvěřuje. Nedovede si představit ani to, že by program, který je pouze variantou programu ODS Modrá šance, hlasovali poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka, kteří před časem opustili klub druhé nejsilnější strany.


Ministři a ministryně
Jmenovací listiny na Pražském hradě převzalo 17 ministrů za ODS, KDU-ČSL a Stranu zelených - Topolánek složil podruhé slib premiéra už loni v listopadu. Také dalších osm jeho ministrů už se objevilo v první vládě vzešlé z červnových voleb. Druhá polovina kabinetu jsou nováčci a přeberou agendu od svých předchůdců. Celkem devět křesel má ve vládě ODS, lidovci řídí pět ministerstev a zelení čtyři.


Topolánek a osm jeho ministrů za ODS se objevilo už v první vládě vzešlé z červnových voleb - nyní ale Alexandr Vondra bude místo ministrem zahraničí vicepremiérem pro evropské záležitosti a Petr Gandalovič vymění místní rozvoj za zemědělství. Zbylých devět členů kabinetu převezme agendu od svých předchůdců. Vůbec první vládní zkušenost to bude pro Jiřího Čunka (místní rozvoj), Miroslava Kalouska (finance), Karla Schwarzenberga (zahraničí), Helenu Třeštíkovou (kultura), Danu Kuchtovou (školství) a Džamilu Stehlíkovou (bez portfeje). V předchozích kabinetech se už objevil Cyril Svoboda (legislativní rada vlády), Martin Bursík (životní prostředí) a Vlasta Parkanová (obrana).


Šéf zelených Bursík už resort životního prostředí řídil v roce 1998 za vlády Josefa Tošovského. Nynější místopředsedkyně KDU-ČSL Parkanová byla v Tošovského a předtím i v Klausově vládě ministryní spravedlnosti, tehdy ji ovšem nominovala ODA. Nyní se stane první ženou v čele obrany. Lidovec Svoboda byl během své politické kariéry ministrem vnitra i zahraničí. Mateřská strana jej původně nominovala do čela resortu kultury, nakonec bude řídit legislativní radu - stejnou funkci vykonával jako v letech 1997 až 1998.


Ihned po jmenování druhá Topolánkova vláda odjede na první ustavující schůzi do Strakovy akademie, odpoledne začne premiér uvádět nové ministry do úřadů. V nejbližší době se mají lídři trojkoalice sejít s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.